MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Piyasanın gündemi Fed ve G20

Piyasalar, Fed'in ABD ekonomisindeki büyüme stratejilerinin tartışılacağı ve iki gün sürecek toplantısına ve G20 zirvesine odaklandı.

Piyasaların açılıştan sonraki olumsuz havasına bir destek de yine Fitch'den geldi. Fitch Hindistan'ın notunu düşürmese de (BBB-) not görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e düşürürken, Portekiz'in 4 bankasının da notunu düşürdü.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin dün yaptığı Yunanistan'ın memorandum şartlarında iyileştirmeye gidilebileceği açıklamaları ile toparlanmaya çalışan piyasalarda bu etkinin de sınırlı kaldığı görüldü. Nitekim akşam Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından Yunanistan'ın kurtarma şartlarında herhangi bir değişikliğe, süre uzatımına gidilmemesini savunarak kendi dışişleri bakanının açıklamalarına karşı çıkmış oldu.

Dün Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,30 oranında yükselişle kapatsa da açılışta denediği 6.300 puan direncini kıramayarak gün içinde açılışa göre değer kaybetmesi dikkat çekti. ABD'de Dow Jones endeksi ise 12.700 puan seviyelerinde yatay seyrettiği günü yüzde 0,20 değer kaybıyla kapattı.

G20 zirvesi ve FED toplantısı piyasaların gündemini oluşturacak

Meksika'da devam eden G20 zirvesinde, liderlerin özellikle AB ülkelerinden sermaye ve yapılandırma ihtiyacı olan ülkelere yönelik yapmaları beklenen açıklamalar ve FED'in ABD ekonomisindeki büyüme stratejilerinin tartışılacağı ve iki gün sürecek toplantısı piyasaların takip edeceği ve yön üzerinde belirleyici olacak gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.

İMKB 100 endeksinin dün 59.000 puan sınırından gelen satışlarla 58.500 puan seviyesinin altında kapatması teknik analistler tarafından olumsuz olarak yorumlanıyor. Dün İspanya faizlerinin yükselişi, Portekiz bankalarına gelen not indirimi gibi gelişmelerle İMKB'de işlem gören banka hisseleri de satış baskısı altında kaldığı görüldü. Bununla birlikte analistler endeksin 57.500-58.000 puan üzerinde tutunabilmesi durumunda yükseliş isteğinin güçleneceğini belirtiyorlar.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.