MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

FED, Twisti 267 milyar dolar genişletti

FED, Twist olarak adlandırılan ve bu ay sonuna kadar süresi olan parasal genişleme programını yıl sonuna kadar 267 milyar dolar genişletme kararı aldı.

FED Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki gün süren toplantılarının ardından ABD ekonomisinin büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek, yüzde 2.4’ten, yüzde 1.9’a çekti. Banka ABD’nin büyüme tahminini nisanda da yüzde 2.9’dan, yüzde 2.4’e düşürmüştü. FED, ABD’nin 2013 ve 2014 büyüme tahminlerini de aşağı yönlü revize etti. FED, 2008’den bu yana sıfıra yakın seyreden politika faizini de aynı şekilde aşırı düşük seviyede tutma kararını 2014’e kadar sürdüreceğini açıkladı.

İşsizlik hala yüksek

Şu anda yüzde 8.2 seviyesindeki işsizlikte yıl sonu tahmini yüzde 8 olduğunu açıklayan FED Başkanı Ben Bernanke şunları söyledi: “Ekonomiye daha fazla desteğe hazırız. Ancak tek başına para politikaları ekonomik durumu düzeltmek için yeterli değil. İşsizlik oranı ise, bazı düzelmelere rağmen hala çok yüksek. Yeni istihdam yaratılıyor ancak ne yazık ki bizim istediğimiz hızda değil.”

FED parasal genişleme programı kapsamında, kısa vadeli devlet tahvillerini 6 ile 30 yıl arasında değişen daha uzun vadeli tahvillerle değiştirecek. Bilançosunda 2.3 trilyon dolarlık mortgage bağlantılı tahvil portföyü bulunan FED geçen yıldan bu yana 400 milyar dolarlık tahvil daha çıkardı.

‘Euro’ da ABD ekonomisini olumsuz etkiliyor

EURO krizinin ABD ekonomisi üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğunu belirten Ben Bernanke, şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrupa’daki durum ABD ekonomisinin üzerine de sıçrıyor. Avrupalı ülkelerin krizi aşmak için olumlu bir adım atacakları konusunda umutluyum. Daha kötüye gitmeyeceği yönünde umutluyuz. ABD ekonomisinin içinde bulunduğu duruma neden olan faktörlerden biri de Euro Bölgesi’ndeki yapısal sorunlar.”

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.