MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Türkiye tarihinde ilk kez saman ithal edecek

Türkiye tarihinde ilk kez yurtdışından sap, saman ve ot ithal edecek. Nisan ayında yağış az olunca Türkiye'nin hayvan yemi olarak kullanılan ot ve saman üretimi düşük çıktı.

(CNN TÜRK) -- Türkiye her alanda her tür ithal malı görmeye alıştı, ama bu kez işin ucu sap, saman ve kuru ota kadar dayandı.

Nisan ayında Orta ve Doğu Anadolu'da yağışlar düşük kalınca bitkiler yeterince gelişemedi ve hayvan yemi üretimi düştü.

Bu da fiyatların yüzde 400'lere varan oranda yükselmesine neden oldu.

Bunun üzerine harekete geçen Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilk etapta yem hammaddesi olarak kullanılmak üzere 100 bin ton arpayı piyasaya sundu.

Küspe ve kepek gibi yem hammaddelerinin gümrük verilerini de indiren bakanlık, ot, sap ve saman ithalatına da kapıyı araladı.

Balkanlardan ithalat yapılabilecek

Üretici ve üretici birliklerinin istedikleri takdirde sap, saman ve ot ithal etmelerine izin veren kararname aynı zamanda tarihimizde bir ilk.

Bakanlar Kurulu'nun imzalayarak Cumhurbaşkanı Gül'e sunduğu kararname, buradan çıkacak onayla yürürlüğe girecek.

Ot, sap ve saman ithalatı hastalık olmayan ülkelerden yapılacak. Bu ülkelerin listesini çıkaran Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tahminlerine göre özellikle Balkan ülkelerinden ithalat yapılabilecek.

Hayvan yemi fiyatlarındaki yükselişin hemen olmasa da et ve süt ürünleri fiyatlarında yükselişe neden olmasından endişe ediliyor.

Saman fiyatları protesto edildi

Bu arada CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ithal edilen hayvanların Türkiye'ye getirilmesini ve yem fiyatlarının yüksekliğini protesto etti.

Partililerle birlikte Ardahan'daki hayvan pazarına giden Öğüt, burada besicilerle sohbet etti ve sorularını dinledi.

Hükümetin kesinlikle et ithalini durdurması gerektiğini söyleyen Öğüt, özürlü hayvanın kurban edilmesinin caiz olmadığını belirtti.

Öğüt, şöyle konuştu:
"Bunlar burulmuş hayvan getirip kurban yapıyor. Bunlar Müslüman mahallesinde salyangoz satıyor. Bölge insanı perişan oldu. Daha da perişan olacak. Şu anda acil olarak saman ihtiyacı var. Mademki et ithal ediliyor. Saman da ithal edilsin. Vatandaşa ucuz saman alsın. Bu çok önemli.

Ancak bunu yaparken saman ithalatı Ardahan sınır kapılarından yapılsın ki köylü samanı daha ucuza alsın. Şimdi hayvancılık merkezi burası. Sen samanı tutup Artvin Sarp Sınır Kapısı'ndan getiriyorsun. Eğer Türkgözü Sınır Kapısı'ndan samanı getirirsen 90 kuruş olan saman burada 40 kuruşa mal olur. Vatandaş samanı daha da ucuza mal eder."

Konuşmasının ardından yetiştiriciler ve pazara getirilen hayvanlarla birlikte Ardahan-Kars-Erzurum illerini birbirine bağlayan çevre yoluna çıkan Ensar Öğüt, trafiğin bir süre durmasına neden oldu.

Kısa süreli eylem ardından Öğüt ve beraberindekiler daha sonra dağıldı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.