MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Benzine 9 ayda 9uncu zam geldi

2012 yılının ilk zammının gerçekleştirildiği 10 Ocak'tan bu yana tam 9 defa zam, 7 kez de indirim gören benzin fiyatı 5 lira sınırına yaklaştı.

Ocak ayında 4.22 lira olan benzinin fiyatı 8 ayda 4.58 liraya ulaştı.

Böylece 95 oktan benzin ile çalışan bir aracın 50 litrelik deposu ocak ayında 211 liraya dolarken zamların ardından 229 liraya doluyor.

Bu da ortalama bir depodaki doldurma maaliyetinin 18 lira arttığını gösteriyor.

5 liraya az kaldı

Sadece ağustos ayında 3 defa zam gören benzin fiyatlarının 5 lira rekorunu kırmasına ise az kaldı.

Akaryakıt şirketlerinin 95 ve 97 oktan kurşunsuz benzin fiyatlarına 10-11 kuruş arasında yaptığı zammın ardından 4.47 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4.57 ila 4.58 lira aralığında satılmaya başladı.

Üç büyük ilde zam öncesinde 4.54 ila 4.56 lira aralığında satılan 97 oktan kurşunsuz benzin fiyatları da 4.65-4.67 lira aralığına yükseldi.

4.70 lirayı görmüştü

Benzine ağustos ayı içinde üç haftada gelen üç zamla birlikte litre fiyatı rekora koşmaya başladı. Türkiye'de benzin fiyatları en yüksek rakama Mart sonunda 4.70 lira ile ulaşmıştı.

Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatları bugün 98 doların üzerine çıktı. Fiyatlardaki artışta FED'in ABD ekonomisindeki toparlanmayı desteklemek için harekete geçebileceği beklentisi etkili oldu.

FED'in son toplantısına ilişkin tutanaklarda, ekonominin kayda değer büyüme göstermemesi halinde yakın bir zamanda yeni parasal teşvik tedbirlerine gerek duyabileceği kaydedildi.

Benzinde en pahalı 2'nci ülke Türkiye

Türkiye, dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeler arasında liderliği elinde bulunduran Norveç'in ardından ikinci sırada yer alıyor.

Norveç'te benzinin litresi Türk lirası karşılığı 4.89 liraya satılırken, en pahalı üçüncü benzinin satıldığı ülke ise İsrail.

Bloomberg'in araştırmasına göre, Norveç ve Türkiye'nin ardından gelen İsrail'de benzinin litresi, 4.51 liraya satılıyor. Yunanistan'da benzinin litresi 4 liradan satılırken, ABD'de sadece 1.79 liraya denk geliyor.

Kaynak: Hürriyet

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.