MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Euro Bölgesinde işsizlik rekor seviyede

Euro Bölgesi'nde işsizlik temmuz ayında rekor seviyede kalmayı sürdürdü.

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu'nun (Eurostat) verilerine göre, 17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nde temmuz ayında işsizlik yüzde 11,3 olarak gerçekleşti.

Haziran ayında yüzde 11,2 olan işsizlik oranı, geçen yıl temmuz ayında yüzde 10,1 seviyesindeydi. Verilere göre, bölgedeki toplam işsizlik sayısı da 18 milyona ulaştı.

Üye ülkeler arasında en yüksek işsizlik oranı yüzde 25,1 ile İspanya'da kaydedilirken İspanya'yı yüzde 23,1 ile Yunanistan takip etti.

En düşük işsizlik oranı da yüzde 4,5 ile Avusturya'da kaydedilirken, bunu yüzde 5,3 ile Hollanda, yüzde 5,5 ile Almanya ve Lüksemburg izledi.

Temmuz ayı işsizlik oranı, Euro Bölgesi'nin kurulduğu 1999'dan bu yana en yüksek oran oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.