MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Tüketicimiz Kredi Kartına İlgi Gösteriyor

Türkiye'de her yıl kredi kartı kullanımı giderek artıyor. 2002 yılında tek bir kredi kartı başına düşen işlem tutarı 137 lirayı geçmezken, geçen yılın verilerine baktığımızda ise bu işlem tutarının 491 lira gibi büyük bir artış göstererek yaklaşık 3.5 kat arttığı görüldü

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, son 10 yılda kredi kartı sayısında patlama oldu. BKM'nin 2002 yılı verilerine göre 15 milyon kredi kartı varken geçtiğimiz yıl bu sayı 52 milyon oldu.Buna paralel banka kartı sayısı da 50 milyon artış gösterdi. Kredi kartının en çok kullanıldığı yerler ise giyim ve aksesuar mağazaları olduğuna dikkat çeken BKM, ilerde bu sayının katlanarak artış göstereceği uyarısında bulundu. Uzmanlar ise kredi kartı bağımlılarına kendi gelirlerine paralel olarak harcama yapmalarını ve her türlü olayı göz önünde bulundurmaları uyarısında bulundu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.