MENÜ
15:53
18 Ekim, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Memur zammı oranı ne kadar olacak?

Memur zammı oranı ne kadar olacak?

Ankara koridorlarında yankılanan memur zammı oranı için % 1 lik artış bekleniyor

Günlerdir gündemi meşgul eden, memur ve emekli memur aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyonu ilgilendiren zam oranı için artık sona yaklaşıldı. Kararı verecek hakem heyeti için %1 lik artış beklenen ortak görüş.Buna göre 2012 yılında memur zammı 4+4.5 olacak. Kararını yarın açıklayacak hakem heyetinde ise 11 kişinin oyları sonucu belirleyecek. Heyette komisyon başkanı dışında 2 ünüversite temsilcisi 4 sendika ve 4 de bürokrat temsilcisi bulunuyor. Sendika ve bürokrat temsilcilerinin oylarının rengi belli.Yani bir bakıma nihai kararı üniversite temsilcileri belirleyecek. Bu nedenle iki tarafda üniversite temsilcilerini ikna etmek için uğraşıyor.Öte yandan ise memura haziranda zamlı maaş gecikme zammı ve maaşları ile birlikte 3 ödemem birden yapılacak.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.