MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Komşunun Derdi Büyük

Yunanistan'ın etrafında kara bulutlar artıyor

Avrupa Birliği'ne olan borçları yüzünden zor günler geçiren Yunanistan yardım bekliyor.AB'ye toplam 350 milyar euro borcu olan Yunanistan'ı daha zor günler bekliyor.İflasın eşiğine gelen Yunanistan'ın ipleri AB'nin elinde. AB ise çözüm önerileri arayışı içinde. Öncelikli çözüm Yunanistan'ın borçlarının yarısını silmek. Yani komşu 175 milyar euro ödeyecek.Yalnız buna da gücü yetmeyen komşu için başka çözüm önerileri gündemde. Dİğer bir öneri ise borçların tamamını uzun vadeye yayarak Yunanistan'ın batmasını engellyerek istikrarlı kalkınma ve büyümesini sağlamak. Bir diğer öneri de  Yunanistan'ı Euro para birliğinden atmak. Piyasaları alt üst edecek bu harekete AB'de sıcak bakmıyor. Öte yandan  Yunanistan halkı bu borçların hiçbirini ödemek istemiyor. Tekrar sandığa gidecek olan  Yunanistan'da seçimin birşeyleri değiştirmesi şu an çok zor gibi görünüyor. Bunun gibi kara günleri 1930'lu yıllarda yaşayan ve açlık çeken  Yunanistan'a Türkiye çuval çuval buğdayla yardım etmişti. Bu sefer Türkiye'nin tavrının ne olacağı ise merak konusu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.