MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kredi kartıyla taksitli haciz devri

Maliye bakanlığınının avukatlara Pos cihazları üzerinden haciz tahsil etme izni vermesi ile artık haciz tutarları kredi kartı üzerinden taksitle ödenebilecek.

Maliye bakanlığı, avukatların işini kolaylaştıracak yeni bir uygulamaya vize verdi. Avukatlık bürolarında Pos cihazı kullanılıp kullanılamayacağı hakkında Ankara Barosu'na ait görüş yazısını inceleyen Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, avukatların pos cihazı kullanmalarına vize verdi. Böylece avukatlar isterlerse avukatlık ücretlerini ve/veya haciz tutarlarını Pos cihazı üzerinden tahsil edebilecek. Aynı zamanda kredi kartının sunduğu, taksitle veya peşin ödeme gibi imkanlarda aynen geçerli olacak. Baronun başvurusunu Aralık ayında değerlendiren Maliye Bakanlığı, POS cihazı kullanımına izin verdi. Ayrıca, başvuruyu Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu yönünden inceleyen Gelir İdaresi Başkanlığı, Baro'ya avukatların da serbest faaliyet gösteren hekimler gibi (diş hekimleri ile veteriner hekimler dahil) bürolarında POS cihazı kullanabileceğini, diğer tahsilatları da POS cihazıyla gerçekleştirebileceklerini iletti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.