MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

THY, 9 ayda 29.1 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları (THY), 2012 Ocak-Eylül döneminde 29.1 milyon yolcu taşıdı.

THY'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan 2012 Ocak-Eylül trafik sonuçlarına göre, geçen yıl ocak-eylül döneminde 24,3 milyon olan yolcu sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 19,7 artışla 29,1 milyona ulaştı.

Dış hatlarda business/comfort class ve dıştan dışa transfer yolcu sayılarında Ocak-Eylül 2011 dönemine göre sırasıyla yüzde 42,8 ve yüzde 45,6 artış sağlandı.

THY açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Yolcu doluluk oranı 5,3 puan artışla yüzde 77,9 olarak gerçekleşmiştir. Arz edilen koltuk Km (AKK), Ocak-Eylül 2011 döneminde 60 milyar iken, 2012 yılının aynı döneminde yüzde 18,5 artarak 71,1 milyara, ücretli yolcu Km (ÜYK), Ocak-Eylül 2011 döneminde 43,,5 milyar iken 2012 yılının aynı döneminde yüzde 27,1 artarak 55,3 milyara, konma sayısı Ocak-Eylül 2011 döneminde 198 bin 419 iken 2012 yılının aynı döneminde yüzde 13,1 artışla 224 bin 392'ye, kargo-posta Ocak-Eylül 2011 döneminde 269 bin 078 ton iken 2012 yılının aynı döneminde yüzde 26,7 artışla 340 bin 856 tona yükselmiştir."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.