MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Emekliye bayram müjdesi

SGK, Kurban Bayramı dolayısıyla emekli aylıklarının tahsis numaralarına göre 17-18-19 Ekim'de ödeneceğini duyurdu.

Kurumdan yapılan açıklamada, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 55. maddesinde, sigortalıya veya hak sahiplerine bağlanan gelir veya aylıkların, her ay peşin olarak ödeneceğinin, gelir ve aylıkların ödeme dönemlerinin, ödeme tarihleri, ödeme şekli ve ödeme merkezlerinin kurumca belirleneceğinin hüküm altına alındığı anımsatıldı.

Bu kapsamda, 4/1 (a) ve 4/1 (b) kapsamındaki sigortalılara ödemelerin, tahsis numarasının son rakamına göre, 17-28 Ekim arasında yapıldığı belirtilen açıklamada, 24 Ekim 2012 tarihinin, Bakanlar Kurulu Kararı ile resmi tatil ilan edilmesi, 25-26-27-28 Ekim 2012 tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı ve 29 Ekim tarihinin Cumhuriyet Bayramı olması nedeniyle 17-18-19 Ekim'de ödeme yapılacağı duyuruldu.

Buna göre, 5510 sayılı Kanun'un, 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bendi kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların Ekim dönemi aylıkları, tahsis numarasının son rakamı 9, 7, 5 ve 3 olanların 17 Ekim, 1, 8 ve 6 olanların 18 Ekim, 4, 2 ve 0 olanların 19 Ekim tarihlerinde ödenecek.

5434 sayılı Kanun kapsamında bulunanların (4/1-c) ödeme günlerinde ise değişiklik olmayacak.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.