MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

4 kişilik ailenin açlık sınırı 1.058 lira

Memur-Sen in araştırmasına göre ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 58 lira, yoksulluk sınırı ise 3 bin 4 lira oldu.

Memur-Sen'den yapılan açıklamaya göre, sendika, geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla, her ay düzenli olarak yaptırdığı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının sonuçları belirlendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Eylül ayında, 4 kişilik çekirdek bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarı (açlık sınırı) bin 58 lira 674 kuruş oldu.

Gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 4 lira 260 kuruş hesaplandı.

Eylül ayında ağustos ayına göre, gıda madde fiyatlarında yüzde 1,30'luk bir artış görüldü. Buna göre, gıda madde fiyatlarında geçen aya kıyasla en dikkat çeken değişim, yüzde 33,49 artışla patlıcan, yüzde 29,34 artışla tavuk yumurtası, yüzde 26,43 artışla çarliston biber ve yüzde 21,47 artışla marul fiyatlarında yaşandı. Eylül ayında, taze balık ise yüzde 19,47 ucuzladı.

Eylül ayında, ağustos ayına göre giyim madde fiyatlarında da yüzde 1,18 artış yaşandı.

Araştırmaya göre diğer kalemlerdeki değişimler şöyle:

"Isınma madde fiyatlarında yüzde 2,43, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,46, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,14, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 3,11, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 0,90, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,60, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,16'lık artış olurken, aydınlanma madde fiyatında ise geçen aya göre herhangi bir değişim olmadı. Eğitim-kültür madde fiyatlarında ise yüzde 0,37 azalma gözlendi."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.