MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Petrol 72 doların altında

Brent petrolün varil fiyatı, OPEC'in üretimi kısmama kararıyla en düşük 71,12 doları görürken, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı da 67,77 dolara kadar geriledi.

Petrol fiyatlarında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Viyana'daki toplantısından üretim kotasının günlük 30 milyon varilde tutulması kararı çıkmasının ardından satışlar yoğunlaşırken, yaklaşık 4,5 yılın en düşük seviyeleri görüldü.

Brent petrolün varil fiyatının haziran ayından bu yana devam eden düşüş trendi, OPEC toplantısından çıkan üretimin kısılmaması kararıyla ivme kazandı.

Dün güne 77,35 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, karar öncesinde satış ağırlıklı bir seyir izlerken, kararın açıklanmasıyla 7 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviye olan 71,23'ü gördü. Brent petrolün varil fiyatı, bugün de düşüşünü sürdürdü ve en düşük 71,12 dolara kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 71,94 dolardan işlem görüyor.

Analistler, piyasa dengelerinin sağlanması için OPEC üyelerinin üretim seviyesini koruma kararı aldıklarını anımsatarak, ülkelerin petrol piyasasında meydana gelecek olumsuzluklara karşı cevap vermeye hazır olduklarını vurguladıklarını aktardı. Küresel büyümeye yönelik endişelerin devam ettiği şu dönemlerde düşük petrol talebine karşın arzdaki fazlalığa işaret eden analistler, bu durumun petrol fiyatlarında satış baskısı yarattığını belirtiyor.

Hafta boyunca ülke merkez bankalarından piyasaları destekleyici açıklamalar gelmesine ve dolardaki güçlenmeye karşın gerilemesini sürdüren Brent petrolün varil fiyatında aşağı yönlü hareketlerin devam edebileceğini aktaran analistler, 71,2 dolar desteğinin altında kalıcılık sağlaması durumunda 67,9 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini, olası yükselişlerde ise 73,4 dolar direncinin test edilebileceğini ifade ediyor.

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatında ise dün ABD'de piyasaların kapalı olması nedeniyle düşük işlem hacmi gözlenirken, OPEC kararıyla birlikte aşağı yönlü hareketler hız kazandı. Dün güne 73,52 dolardan başlayan WTI'nın varil fiyatı, en düşük 67,77 dolara kadar geriledi ve günü 69 dolar seviyesinin hemen üzerinde tamamladı. Bugün ise 67,89-69,06 dolar bandında hareket eden WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda 68,62 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, ABD'de son haftalarda açıklanan petrol stoklarındaki artışa işaret ederek, ABD'nin arz fazlası bulunan ülkeler arasında yer aldığını, bu nedenle WTI'nın varil fiyatında satışların devam edebileceğini öngörüyor. WTI'nın varil fiyatı için 71 dolar seviyesinin direnç olarak izleneceğini aktaran analistler, 67,8 doların destek konumunda bulunduğunu, bu seviyenin altında kapanışlar gerçekleştirilmesi durumunda 64,9 dolar ve sonrasında 59,7 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.