MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

3. tüp geçitte geçiş ücreti ne kadar olacak ?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, " Bu proje 100 yıl konuşulacak" dedi. Elvan, günde 2 milyondan fazla yolcunun seyahat edeceği tünel için alınacak ücret konusunda da bilgi verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, NTV canlı yayınına katıldı.

İstanbul'a yapılacak üçüncü tüp geçit projesini anlatan Bakan Lütfi Elvan'a yöneltilen sorular ve verdiği yanıtlar şöyle;

Bu projemiz dünyada bir ilk. Dünyada iki katlı tüneller var tek katlı var ama ilk defa üç katlı bir tünel inşa edeceğiz denizin altından. Bunun orta katından metro sistemimiz geçecek, diğer katlardan otomobiller geçecek. 10 aydan beri tüm ekibimiz çok yoğun çalıştı. Dünyaya örnek olabilecek, belki 100 yıl konuşulacak bir proje.

Bir ilk, beraberinden bazı risklerde taşımıyor mu?

Bununla ilgili tüm çalışmalarımızı yaptık. Bu konuyla ilgili bir sıkıntı, bir risk görmüyoruz. Ama bu oluşturacağız mega proje, bir anlamda 100 yıl boyunca İstanbul’daki ulaşım sisteminin ana omurgasını oluşturacak. Biz İstanbul’un trafik analizini yaptık. Yolcu ile ilgili simülasyonlarımızı yaptık, projeler oluşturduk. Boğaziçi Köprüsü aksından Avrupa Yakası’na doğru olan güzergahta ilave bir metro ihtiyacı ortaya çıktı. FSM güzergahında da bir karayolu taşımacılığı gereği ortaya çıktı. Avrasya Tüneli ve 3. köprü tamamlandığını da göz önüne alınarak yapıldı bu çalışmalar. Metro hattımız ile karayolu hattımızı birleştirdik ve 3 katlı bir tünel oluşturduk.

Söğütlüçeşme’den çıkacak metro hattımız Küçüksu’ya kadar gelecek. İki katlı tünelimiz Çamlık’tan çıkacak ve Küçüksu’da metro ile birleşecek. Gayrettepe’de metro hattımız güneye doğru kayacak. Metro hattımız 31 kilometre. Karayolumuz da 16.5 kilometre olacak aşağı yukarı. Bu model İstanbul’u çok rahatlatacak. Bu metro hattı İstanbul’da şu anda çalışan tüm raylı sistemleri kesen bir hat. Raylı sisteme nereden binerseniz binin, istediğiniz yere ulaşabileceksiniz. Tabii ki 20-30 yıl sonra ilave bir hat gereksinimi olursa bağlantılar yine bu ana omurgaya olacak. Karayolu tünelimiz hem FSM ile hem Boğaziçi Köprüsü’yle hem TEM hem Kuzey Marmara otoyoluna bağlantısı var.

Şu anda fizibilite çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz -niyetimiz seçimden önce bunun ihalesine çıkmayı arzu ediyoruz- ihaleye çıkacağız. Avrasya’yı mesela tamamen yerli bir firmamız yapıyor. Bu projemiz tamamen kendimize ait bir ürün. Bu proje İstanbul’u her açıdan rahatlatacak. Vatandaşlarımız bir zaman planlaması yapabilecek. İstanbul’da bir yere ulaşmak için belki yarım saat öncesinden çıkıyoruz ne olur ne olmaz diye.

GÜNDE 2 MİLYON KİŞİ

Bu 31 kilometrelik metro hattımız günde 1.5 milyon yolcu taşıyacak. Karayolumuz da günde 200 bin aracın geçişine imkan verecek. 2 milyon vatandaşımıza bir günde hizmet verebilecek olan bir sistem. Mevcut olan 9 adet raylı sistem var İstanbul’da.

GEÇİŞ ÜCRETİ

Geçiş ücretlerine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Avrasya tünelinde 4 dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 3 dolar civarında. Bunların altında olacağını düşünüyorum. 5 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. 2019 seçimlerine yetiştirmek için çaba sarf edeceğiz.

Deprem riski nedir?

Depreme karşı son derece duyarlı bir sistem olacak, Avrasya Tüneli gibi. Yine ilave olarak belli aralıklarla araçların bir arıza durumunda güvenli şekilde park edebilecekleri alanlar olacak. Her 240 metrede katlar arası geçişi sağlayan alanlarımız olacak. Dünyaya örnek olacak bir proje. Biz bunu gerçekleştirildikten sonra dünyada da birçok yerde bu tür tüneller yapılmaya başlanacak.

ÇEVRECİ PROJE

Çevreci bir proje. İstanbul’un silüetini bozmayacak görüntü kirliliği olmayacak. Özellikle vatandaşlarımızın kendi araçlarını kullanmama gibi eğilimleri olacak.

İSTANBUL'U RAHATLATACAK

Vatandaşlarımızın rahat konforlu seyahat etmesine imkan verecek bir altyapı. Avrasya ve 3. köprü bir rahatlama sağlayacak ama bu projeden sonra büyük bir rahatlama olacaktır. Bugün İstanbul’daki günlük hareketlilik 11 milyon 300 bin. Böyle bir ortamda bu metro sistemi ve tünelimiz İstanbul’un trafiğine çok önemli bir rahatlama sağlayacak.

Çevre dostu kavramında 3. köprüye itirazlar akla geldi hemen. Çevreciler o zaman çevre hassasiyeti düşünülmedi mi diye akla gelebilir.

Bunlar zorunlu olan şeyler... Kuzey Marmara otoyolunu sadece etrafını dolaşan bir otoyol diye düşünmeyin. Mevcut iki otoyolda kapasitesinin üstünde giriş söz konusu. Biz Sakarya Akyazı’dan Kocaeli üzerinden 3. köprüye kadar olan kısmı otoyol ihalesine çıktık. Köprüyü bir bütün olarak düşünmemiz gerekiyor. Evet yeni bir otoyol gerekliydi ve bu yıl sonunda bu projeyi bitirmeyi hedefliyoruz. Kuzey Marmara otoyolumuz Paşaköy’den itibaren Sakarya Akyazı’ya kadar uzanan bir otoyol olacak, diğer taraftan da Tekirdağ’a kadar uzanan bir otoyol olacak. Son derece gerekli ve zaruriydi bu otoyol bizim için.

Kanal İstanbul’da son durum nedir?

Üç ekip oluşturduk, bu ekiplerimiz çalışmalarını devam ettiriyor. Kanal İstanbul’a yönelik önümüzdeki günlerde rahatlatıcı haberleri vereceğimizi düşünüyorum.

FUAT AVNİ HESABI

Yasadışı dinlemelerle ilgili bu Fuat Avni meselesi neden bir türlü bulunamıyor?

Sosyal medyada bizim kimin tarafından twet atıldığını tespit edebilmemiz mümkün değil. Teknolojik açıdan böyle ve bizim mevcut altyapımız itibariyle bunları yapmamız mümkün değil. Mahkeme kararı çıktıktan sonra o kişinin IP numarası artık mahkemelerce istendiği taktirde sosyal medya şirketi vermek zorunda. Vermediği taktirde ağır para cezaları getiriyoruz. Bundan sonraki süreçte bir mahkeme kararı alınması halinde mahkeme IP numarasını isteyecektir ve bu bilgiler mahkemeye ulaşır ulaşmaz o şahısla ilgili işlemler yapılır. Şu anda sosyal medya şirketinin bizlere o hesabın kime ait olduğunu bize vermiyorlar. Ama bir mahkeme kararı olması halinde bu şahsın kim olduğunu vermek zorunda kalacak vermediği taktirde ağır para cezaları olacak. TİB Başkanlığımızın böyle bir görevi yok. Kendisine bir mahkeme kararı gelirse o kişinin dinlenmesine izin veren bir kurum. Dolayısıyla bu tweet kimin tarafından yazılmıştır gibi bir sorumluluğu yok.

SİBER GÜVENLİK

Siber güvenlik konusunda devlet kurumları ne kadar güvenli?

Bugün ve gelecekte ülkelerin en büyük sıkıntı yaşayacağı alanlardan birisi siber saldırılar. Dolayısıyla biz bu konuya çok önem veriyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarımıza günde yüzlerce siber saldırı oluyor. Elbette her kurum her bakanlık kendi önlemlerini alıyor ama yüzde yüz kesin çözüm üreten bir önlem dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Ama her kurum kendi güvenlik sistemini oluşturmak durumunda. Biz üç farklı güvenlik duvarı oluşturduk. Siber güvenlik günümüzün en önemli meselelerinden birisi. İletişimle ilgili olarak sosyal medya alanında internet alanında uluslararası organizasyonlar vasıtasıyla veya kendi aralarında ortak bir noktaya ulaşmazlarsa ileride ülkeler zor durumda kalır diye düşünüyorum. İnternetin de evrensel bir beyannamesi olmalı. Ülkeler bu beyannamenin altında imzalarını koymalılar.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.