MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın 2,5 yılın en yükseğinde

Altının gram fiyatı, dolar/TL'nin 2,64'ü aşmasının ardından 102,33 TL'ye çıkarak yaklaşık 2,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Güne, 100,65 TL'den başlayan altının gram fiyatı, doların küresel piyasalarda güçlenmesine paralel dolar/TL'nin 2,6416 seviyesine kadar yükselmesinin etkisiyle 102,33 TL'ye kadar çıkarak 12 Ekim 2012'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Altının gram fiyatı 12 Ekim 2012'de 102,96 TL'yi görmüştü.

Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, altının gram fiyatındaki yükselişte doların TL karşısında güçlenmesinin etkilerinin görüldüğünü söyledi.

Diğer yandan ABD tarafında faiz tartışmaları konusunda tam bir fikir birliğinin olmaması ve haziran ayında faiz artırımın masadan kalkmamış olmasının dolar tarafında yükseliş getirdiğini ifade eden Karabulut, altının ons fiyatında avro/dolar'da olduğu gibi ciddi bir gerileme görülmediğini, bununda altının gram fiyatında yükselişi destekleyen diğer bir etken olduğunu vurguladı.

Karabulut, "Özellikle altının ons fiyatında 1200 dolar tarafının dirençli olması yine dolar/TL'nin 2,58'in altına gerilememesi halinde yükseliş hareketinin devamı gelebilir. Altının gram fiyatında 101 TL önemli. Bu seviyenin üzerinde tutunmalar gram altında 104 TL seviyesine kapı açabilir. 101 TL'nin altı ise risk bölgesi" değerlendirmesini yaptı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.