MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dövizzedeye kötü haber

Yargıtay, dövizzedeler konusunda emsal niteliğinde bir karara imza attı. Dövizle kredi çekip kur farkından mağdur olanlara, bankalar ödeme yapmayacak.

Dövizle kredi çekip kur farkı nedeniyle mağdur olanlara Yargıtay'dan kötü haber geldi.

Yargıtay Genel Kurulu, dövizle konut kredisi alan bir tüketiciye bankanın kur farkını geri ödeme yapmasına hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu.

2008 yılında Uşak'ta yaşayan bir kişi, 9 milyon 354 bin Japon yeni tutarında kredi çekti.

Ancak Japon yeni Türk Lirası karşısında değer kazanmaya başladı.

Türk Lirası karşılığı 99 bin lira olan kredi borcu, bir anda 143 bin liraya yükseldi.

Dövizzede konuyu yargıya taşıdı.

Yerel mahkeme, 44 bin liralık kur farkının, banka tarafından dövizzedeye ödenmesine hükmetti.

Ancak bu karar Yargıtay'a takıldı.

Yargıtay Genel Kurulu, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Gerekçe olarak da, davacının başlangıçta seçme özgürlüğü varken TL yerine döviz bazında kredi kullanmasını gösterdi.

Yargıtay ayrıca, dövizle kredi alan tüketicinin kur artışları ve ekonomik krizleri öngörerek borçlanması gerektiğine karar verdi.

Karar, emsal niteliğinde olduğu için bankalar, sayıları 10 bini geçen dövizzedelere geri ödeme yapmayacak.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.