MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kısa vadeli borç stoku Ağustosta arttı

Kısa vadeli dış borç stoku, Ağustos ayı sonu itibariyle 2011 yıl sonuna göre yüzde 21,8 oranında artışla 101,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası Ağustos ayına ilişkin, "Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri"ni açıkladı. Buna göre, Ağustos sonu itibariyle, kısa vadeli dış borç stoku, 2011 yıl sonuna göre yüzde 21,8 oranında artışla 101,6milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 26,9 oranında artarak 66,7 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 14,3 oranında artarak 33,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2011 yıl sonuna göre yüzde 14 oranında artışla 27,7 milyar dolara, yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 8 oranında artışla 7,8 milyar dolara yükseldi. Banka mevduatı, 2011 yıl sonuna göre yüzde 58,5 oranında artışla 20,1 milyar dolar oldu. Diğer yandan, yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları 2011 yıl sonuna göre yüzde 32,5 oranında artarak 11,1 milyar dolara yükseldi.

İthalat borçları

Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları, 2011 yıl sonuna göre yüzde 13,2 oranında artışla 22,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Borçlu bazında incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2011 yıl sonuna göre yüzde 47,5 oranında artarak 10,3 milyar dolar olurken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 20 oranında artarak 90,2 milyar dolara ulaştı.

Alacaklı bazında incelendiğinde, parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre yüzde 32,2 düzeyinde artarak 65,1 milyar dolar olurken, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar yüzde 6,9 artışla 36,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu yüzde 50,6'sı dolar, yüzde 31,3'ü Avro, yüzde 16,5'i TL ve yüzde 1,6'sı diğer döviz cinslerinden oluştu.

Ağustos sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 143,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu stokun 27,9 milyar dolarlık kısmı, Türkiye'de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurt dışı şube ve iştiraklere olan borçlarından oluşmaktadır. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu sektörünün yüzde 10,9, Merkez Bankası'nın yüzde 2,9, özel sektörün ise yüzde 86,2 oranında paya sahip olduğu gözlenmektedir.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.