MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bu hafta borsaya yatırım yapan kazandı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,68 değer kazandı.

İMKB 100 Endeksi haftalık bazda 1.170,89 puan artarak 70.774,02 puana yükseldi.

Haftalık bazda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2,20 oranında, Cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 1,90 oranında azaldı.

Önceki hafta sonu 102,35 lira olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 100,10 liraya, geçen hafta sonu 683,00 lira Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 670,00 liraya geriledi.

Doların satış fiyatı haftalık bazda yüzde 0,44 geriledi

Dünkü kapanışa göre, haftalık bazda Amerikan Doları'nın satış fiyatı yüzde 0,44 oranında gerilerken, euro'nun satış fiyatında değişim yaşanmadı.

Bu hafta borsa yatırım fonları yüzde 0,42 oranında, emeklilik fonları bireysel yüzde 0,40 oranında, yatırım fonları para piyasası yüzde 0,09 oranında, yatırım fonları fon sepeti yüzde 0,60 oranında, yatırım fonları karma yüzde 0,40 oranında, hisse senedi yoğun yüzde 0,93 oranında, emeklilik fonları gruplara yönelik yüzde 0,35 oranında, yatırım fonları esnek yüzde 0,15 oranında, yatırım fonları tahvil bono yüzde 0,30 oranında, yatırım fonları uluslararası yüzde 0,57 oranında değer kazandı, yatırım fonları emtia yüzde 2,11 oranında değer kaybetti.

İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,15 ile yüzde 0,17 arasında gerçekleşti.

Bu hafta sonunda ortalama faizleri yüzde 4,06 dolayında olan haftalık reponun net getirisi de yüzde 0,07 olarak gerçekleşti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.