MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Euro Dolar Paritesi Yıl Sonu Ne Olur?

Yatırımcıların vazgeçilmez bir yatırım haline geldiği Euro ve Dolar pariteleri, belirli zaman zarfı içerisinde dalgalanma yaşayarak, yatırımcılarını sevindirmeye devam etmektedir. Son zamanlardaki yükselişlerden dolayı birçok yatırımcı, elindeki euro ve dolar paritelerini satmış ve yatırımından yüksek oranda kar elde etmiştir. Ülkelerdeki siyasi ve ekonomik olayları da ele alındığı zaman, değerini arttıran iki parite olarak yollarına devam etmektedir. Birçok ekonomiste göre dolar ve euro paritesi yıl sonunda yükseleceğini öngörürken, diğer yandan uzmanlara göre düşeceği yönünde bilgiler verilmiştir. Alınan bilgiler değerlendirildiği zaman dolar 2017 yılını, 3.86 ve çevresinde, euro ise 4.346 çevresinde kapatacaktır. Merkez Bankasının da pariteler hakkında tahminler yapması, birçok yatırımcıyı düşündürmeye başlamıştır.

Yükseliş Devam Edecek

Önde gelen ekonomistlere göre zamanında dolar ve euro yatırımı yapan bireyler, yaklaşık %20’lik bir kar marjı yakaladı ve bu gayet tamin edici bir rakam. Özellikle son zamanlardaki yükseliş, %20’lik oranı daha yukarı seviyelere çıkarıyor. Şu zamanda yapılan bir yatırım bile, yıl sonunda %4 oranında bir kar yakalanmasını sağlayacak. Bu durumda yatırımcıların sabır göstermesi ve 2017 yılının sonunu beklemeleri önerilmektedir. Ayrıca yükselişin hız kesmeden devam edeceği de verilen bilgiler arasında. Merkez Bankası’na göre dolar, 3.9’a kadar ve Euro ise 4.4’e kadar çıkacağı yönündedir. Bakacak olursak 1-2 sene içerisinde, dolar ve euro paritesini yan yana bile görebiliriz.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.