MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Konut satışları haziranda geriledi

Türkiye genelinde konut satışları haziranda yüzde 8.1 azalarak 97 bin 579'a geriledi.

Konut satışları haziranda geriledi.

Türkiye genelinde konut satışları haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.1 azalarak 97 bin 579 adet olarak gerçekleşti.

TÜİK'in verilerine göre, "ipotekli satış" olarak nitelendirilen konut kredili satışlar da aynı dönemde yaklaşık yüzde 3.2 azalarak 35 bin 210 adet olarak gerçekleşti.

İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.9 azalarak 45,433 olurken, ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.2 azalış göstererek 52,146 oldu.

YABANCIYA KONUT SATIŞI YÜZDE 25 ARTTI

Yabancılara yapılan konut satışları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24.8 artarak bin 926 adet oldu.

En çok konut satışı 612 adet ile Suudi Arabistan vatandaşlarına yapılırken, bu ülkeyi 239 konut ile Irak, 136 konut ile Kuveyt, 115 konut ile Rusya Federasyonu ve 87 konut ile İngiltere izledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.