MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dolarda FED hareketliliği

Fed'in varlık alımlarını azaltma kararının ardından hareketlenen dolar, 2,24 seviyesinden 2,27 seviyesini gördü.

Dolar, Fed'in varlık alımlarını azaltma kararının ardından 2,24 seviyesinden 2,27 seviyesini gördü.

ABD Merkez Bankası Fed'in varlık alımlarını 10 milyar dolar daha azaltma kararı almasının ardından dolar hareketlendi.

Dolar, Fed kararının hemen ardından uluslararası piyasalarda TL karşısında 2,2722 seviyesini gördü.

Dolar 21.52 itibariyle uluslararası piyasalarda lira karşısında 2,25'in hemen altına geriledi.

KARAR ÖNCESİ
Dolar/TL karar öncesi 2,2478 seviyesinden işlem görüyordu. Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı sonrası dolar, gördüğü sert düşüşün ardından yükselişe geçmişti.

Dolar kararın ardından 2,1619'a kadar gerilemişti ancak öğleden sonra yeniden 2,30'u geçti. Dolar/TL saat 15.40'da 2,32 ile gün içi en yüksek seviyesini gördü.

BEKLENİYORDU
Fed'in bugünkü toplantısında varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltması bekleniyordu.

EURO 3'ÜN ÜZERİNE ÇIKTI
Euro ise kararın ardından 3 liranın altına geriledikten sonra bugün tekrar 3 liranın hemen üzerinde seyrediyor.

Sabah saatlerinde uluslararası piyasalarda dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında günün en düşük seviyesine gerilemişti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.