MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dolar, Merkezin toplantı kararıyla düştü

Dolar, yurtdışı piyasalarda bozulma ve Merkez Bankası'nın adımlarının yetersiz olduğunun görülmesiyle 2,39'u görerek yeni bir rekor kırdı. Bu arada Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yarın olağanüstü toplanacağı öğrenildi.

Dolar haftanın ilk gününde rekor tazeledi.

Cuma günü 2,3370 lirayı görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan dolar, bugün de 2,39 ile yeni rekorunu kırdı.

MERKEZ YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Bu arada Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu'nun (PPK) yakın dönem gelişmelerinin değerlendirilmesi ve fiyat istikrarı için gerekli politika tedbirlerinin alınması amacıyla 28 Ocak 2014 Salı akşamı toplanacağı kaydedildi.

Açıklamada, kararın saat 24.00'de bir basın duyurusu ile açıklanacağı ve duyurunun Banka'nın genel ağ sitesinde yer alacağı ifade edildi.

Merkez Bankası, en son ara PPK toplantısını 4 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirmiş ve toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 6,25'ten yüzde 5,75'e düşürürken, TCMB borçlanma faiz oranını yüzde 1,50'den yüzde 5'e yükseltmişti.

DOLARIN ATEŞİ KARAR SONRASI DÜŞTÜ
Merkez'in bu kararı sonrası dolar 2,3082 liraya kadar geriledi.

EURO TARİHİ ZİRVEDE
Euro/TL 3,2723 ile rekor kırdıktan sonra 3,1840'a kadar geriledi.

Döviz sepeti (Yüzde 50 dolar, yüzde 50 Euro) de 2,8904 ile tarihi yüksek seviyeye çıktıktan sonra 2,7553'te.

MERKEZ REPO İHALESİ AÇMADI
Merkez Bankası ek parasal sıkılaştırma yapacağını duyurduğu bugün repo ihalesi açmadı. Merkez, geçen hafta yaptığı açıklamada, ek parasal sıkılaştırma günlerinde faizi yüzde 9 seviyesinde oluşturacağını açıklamıştı.

Banka, 23 Ocak'ta hızla yükselen dolar karşısında piyasaya doğrudan müdahale etmişti. Bankacılar Merkez'in 3 milyar doların üzerinde döviz sattığını tahmin ederken, yapılan müdahale doların rekora koşmasını engelleyememişti.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.