MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dolarda Merkeze rağmen yeni rekor: 2,30

Doların 2,30'a yaklaşmasının ardından Merkez Bankası'ndan gün içinde iki müdahale geldi. Ancak dolar yükselişini sürdürdü ve tarihte ilk kez 2,30 seviyesini aştı.

Merkez Bankası sessizliğini bozdu ve kurdaki yükselişe doğrudan iki kez müdahale etti.

İki müdahaleye rağmen dolar TL karşısında saat 17.45 itibariyle 2,3050 ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

Merkez Bankası'nın izlediği para politikasının kurdaki artışı frenlemede yetersiz kalacağı endişeleri ve siyasi kaygılarla dolar sabah 2,2975 lirayla yeni rekor düzeye çıktı.

Doların bu seviyeyi görmesi sonrasında saat 11.22'de Merkez Bankası piyasaya satış yönünde doğrudan müdahale etti.

MERKEZ'DEN AÇIKLAMA
Saat 12.05'te Merkez Bankası'ndan resmi açıklama geldi. Açıklamada "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

2,27'NİN ALTINA İNDİ AMA...
Müdahalenin ardından dolar TL karşısında 2,27'nin altına geriledi. Ancak bankanın 100 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satım ihalesini 200 milyon dolar olarak açmasıyla kur yeniden yükselişe geçti ve 2,29'un üzerini gördü.

Müdahaleyle döviz sepeti de 2,7151'den 2,70'in altını gördü.

İKİNCİ KEZ MÜDAHALE ETTİ
Merkez, saat 17.10 itibariyle dolara ikinci kez müdahale etti. Müdahale öncesinde TL karşısında 2,29 seviyesinde olan dolar, ilk etapta 2,27 seviyesine geriledi. Ancak kur daha sonra yeniden 2,29'un üzerine çıktı.

2 MİLYAR DOLARLIK MÜDAHALE
Müdahalede satılan tutarın 2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

EURO'DAN DA REKOR
Dolar ile birlikte tırmanışa geçen Euro da 3,1332 lirayı görerek rekor seviyeye ulaştı. Müdahale sonrası Euro da 3,1 seviyesinin altına indi.

İKİ YIL SONRA İLK MÜDAHALE
Merkez Bankası piyasaya son müdahalesini 4 Ocak 2012'de yapmıştı. Merkez doğrudan müdahalesinde 155 milyon dolar satmıştı.

Merkez Bankası yaptığı müdahalelerin tutarını 15 gün sonra açıklıyor.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.