MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

2014 Altın Tahminleri Aşağı Yönlü

Altın fiyatlarının yönünü en başarılı şekilde tahmin eden iki kurum son dönemdeki yükselişe karşın, 2014 yılında sarı metalin aşağı yönlü hareket edeceğini öngörüyor.

1983 yılından bu yana en iyi yıllık başlangıcını yapan altın fiyatları yüzde 9.7 yükseliş kaydetti. Son 30 yılın en büyük değer kaybını 2013 yılında yaşayan altın fiyatlarındaki toparlanma uzmanların da ikiye bölünmesine yol açıyor.

Ancak son iki yılda en başarılı tahminlerini yapan uzmanlara göre görünüm aşağı yönlü.

Societe Generale Metal Araştırma Birimi Başkanı Robin Bhar, “Yükselişi bir düzeltme hareketi olarak görüyorum. Altın fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bhar’ın ons fiyatı için dördüncü çeyrek tahmini 1050 dolar.

Neden yükselmişti?
ABD ekonomisinin beklenen toparlanmayı gerçekleştirememiş olması ve düşük fiyatların Asya’daki fiziki talebi canlandırması nedeniyle altın fiyatları 2014 yılındaki yükselişi destekliyor.

Altını en iyi tahmin eden uzmanlara göre yükseliş uzun sürmeyecek, çünkü yükselen fiyatlar talebi aşağı çekecek ve Fed’in tahvil alımlarını azaltmasıyla fiyatlar zayıflayacak.

Bloomberg’ün anketine göre altın fiyatları dördüncü çeyrekte 1165 dolar ortalamasına inecek. Bu da mevcut fiyatlara göre yüzde 12′lik değer kaybı demek.

Altında en isabetli tahmin eden bir diğer uzman olan Westpac Banking Corp Ekonomisti Justin Smirk’e göre altın fiyatları artık ucuz değil. “Piyasadaki dalgalanmadan dolayı şaşkınım ancak bu benim görüşümü değiştirmiyor” diyen Smirke, dördüncü çeyrekte ortalam fiyatı 1020 dolar olarak tahmin etti.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.