MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Borsa İstanbul 5 Nisan da açılıyor

İMKB'nin yerine geçecek olan Borsa İstanbul 5 Nisan'da Başbakan Erdoğan'ın çalacağı gongla açılacak.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İMKB, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası'nı (İAB) aynı çatı altında toplayacak olan Borsa İstanbul'un açılışının 5 Nisan tarihinde yapılacağını söyledi.

Babacan, "5 Nisan'da Borsa İstanbul'un ilk gongunu Sayın Başbakanımız çalacak. İMKB'yi, Altın Borsası'nı aynı çatı altında topladık" dedi.

VOB'un da aynı çatı altında olmasının beklendiğini söyleyen Babacan, "Yeni elektrik piyasamız, ürüne elektriğe dayalı menkul kıymetler, hepsi Borsa İstanbul çatısı altında toplanıyor" dedi.

İstanbul'u finans merkezi olarak konumlandıran proje kapsamında İMKB, VOB ve İAB'nın aynı çatı altında toplanması kararlaştırılmıştı.

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, daha önce yaptığı açıklamada, birleşmenin ardından Borsa İstanbul'un ortaklık yapısında; kamunun payının yüzde 49, İMKB'nin payının yüzde 41, VOBAŞ'ın yüzde 5, İMKB üyelerinin yüzde 4, aracı kuruluşların yüzde 1, İstanbul Altın Borsası üyelerinin binde 3 payı olacağını söylemişti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.