MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kur müdahale sınırına dayandı

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Mart'ta 119.95'e yükseldi. Merkez Bankası, endeksin 120'yi geçmesi halinde ölçülü indirimin gündeme gelebileceğini açıklamıştı.

İSTANBUL - TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Mart ayında Merkez Bankası'nın (TCMB) müdahale edebileceğini söylediği 120 seviyesine oldukça yaklaştı.

TCMB tarafından açıklanan veriye göre endeks Mart ayında 119.95 değerini alırken Şubat ayı için daha önce 119.69 olarak açıklanan değer ise 119.75 olarak revize edildi.

Dolar/TL reel efektif kur endeksinin 120'ye yaklaşması ancak bu seviyeyi geçememesiyle 1.8095'den ilk tepki olarak 1.8070'e gerilerken sepet bazında TL 2.0628'den 2.0615'e kadar düştü. Gösterge faiz ise gün boyu düşüşünün ardından bu veri ile 5 baz puan yükselerek yüzde 6.22'yi gördü.

TCMB Başkanı Erdem Başçı, dün Mardin'de yaptığı konuşmada, kur konusunda kayıtsız kalmayıp aşırı dalgalanmayı yumuşatmayı tercih etmeye devam ettiklerini, reel efektif kur endeksinin yeniden 120'nin üzerine çıkması halinde TCMB'nin de yeniden ölçülü bir politika faiz indirimini araç olarak kullanabileceğini söyledi.

Döviz kurunun olması gereken denge değerine yakın olduğunu da belirten Başçı, kur ile ilgili garanti vermediklerine sadece oynaklığı azaltmaya çalıştıklarına da değinerek, "Döviz kuru olması gereken denge değerine yakın ve oynaklığı az" dedi. Açıklama piyasada Nisan'da yeni bir indirime gidilebileceği algılaması yarattı.

REEL EFEKTİF DÖVİZ KURU NEDİR?
Reel efektif döviz kuru endeksleri, Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.