MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Avrupa felakete ilerliyor

Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET), Avrupa uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor görüşünde bulundu.

ABD'li yatırımcı iş adamı George Soros'un destekçileri arasında bulunduğu INET'in raporunda, "Euro, büyüklüğü ölçülemeyecek bir maliyete doğru sürükleniyor. Avrupa uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor. Geçen bir kaç hafta içerisinde borç alan ülkelerdeki durumun giderek kötüleşti. Bir domino taşı diğerini düşürürken krizin sonunun gelmeyeceği hissinin tersine çevrilmesi gerekiyor. En son domino taşı İspanya, ülkenin finans bakanının da ifadelerine göre, bugün likidite krizinin eşiğinde" ifadeleri kullanıldı.

Raporda, Avrupalı liderlere daha sorumlu davranma ve sorunlara açık çözümler yaratma çağrısından bulunulurken, liderin ayrı ayrı ele almaları gerek iki temel sorun olduğuna dikkat çekiliyor. Bunlardan ilki Euro Bölgesi'nin başlangıçta yanlış tasarlanan yapısının getirdiği faturayı üstlenmek, ikincisi ise AB'nin yapısını düzeltmek.

Finansal olarak güçlü AB üyelerinin ve Avrupa Merkez Bankası'nın borç yükünün önemli bir kısmını üstlenmemesi durumunda Avro Bölgesi'nin felakete sürükleneceğini öngören raporda, ülkeler üstü bir finans otoritesi kurulması çağrısı da yapıldı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.