MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Merkez Bankası enflasyon tahmini düşürdü

Merkez Bankası bugünkü toplantıda enflasyon tahmini düşürdüğünü açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce yüzde 6.5 olan enflasyon tahminlerini yüzde 6.2’ye indirdiklerini açıkladı.

Başçı, enflasyonun 2013 yılı sonunda orta noktası yüzde 5.1 olmak üzere, yüzde 3.4 ile yüzde 6.8 aralığında olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Nisan ayı Enflasyon Raporu'nun yayımlanmasından itibaren geçen süre zarfında petrol fiyatlarının öngörülerinin altında seyrettiğini, bu çerçevede petrol fiyatları varsayımlarını 2012 yılı ortalaması için 120 dolardan 110 dolara, 2013 yılı için ise 115 dolardan 100 dolara düşürdüklerini belirtti.

Başçı, “Yüzde 5'lik enflasyonun ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Biz kararlılık gösterip bunu gerçekleştireceğiz. Bu sağlanırsa, beklentiler de yüzde 5'e çekilecek” dedi.

ESNEK POLİTİKALAR DEVAM EDECEK

Başçı, faiz koridoruyla ilgili, “Kısa vadeli sermaye akımlarına karşı, döviz alım satımına ilaveten faiz koridorunu da geniş tutmayı ekledik. Kısa vadeli dalgalanmayı azaltma imkanına sahibiz. Bunun işe yaradığını gördük” dedi.

Başçı konuşmasında para politikasında esnek yaklaşımlarını devam ettireceklerini ve bankacılık sistemini rahatlatıcı önlemler alabileceklerini ifade etti.

İspanya’da kamu borçlarına ilişkin gelişmelerin kriz endişelerini artırdığını ifade eden Merkez Bankası Başkanı, “Euro bölgesindeki gelişmelerin dış talep üzerinde baskı yaratıyor.

DENGELENME DAHA DA BELİRGİN

Yılın ilk yarısında uygulanan politikaların sonuç verdiğini belirten Başçı, Türk ekonomisindeki dengelenmenin daha da belirginleşmiş olduğunu ifade etti.

BİZ TEMKİNLİYİZ

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Para politikasının (PPK) tavrı için 'gevşek' de demiyoruz, 'sıkı' da demiyoruz. 'Temkinli' olarak niteliyoruz” dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.