MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

3’üncü köprüye 5 talipli çıktı

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprü ihalesi, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yapılmaya başladı. 2 milyar dolarlık ihale için 5 kurum teklif verdi.

İhale öncesinde açıklamalarda bulunan Karayolları Genel Müdürü İhsan Akbıyık, 3. Köprü için teklif veren firmaları şöyle sıraladı: Salini SPA (İtalya), Gülermak ortak girişi, İŞTAŞ Ticaret Anonim Şirketi ile Astaldi ve SPA (İtalya) ortak girişimi, ÇİNA Kominikasyon ve Kontrikasyon ile Doğuş Ticaret AŞ ve ARKOM İnşaat ortak girişimi, MAPA İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi; Cengiz İnşaat Sanayi, Kolin İnşaat, LİMAK İnşaat ve Kalyon İnşaat. Akbıyık, teklifleri tutanaklara geçireceklerini, verilen zarfların kontrol edeceklerini ve belgeleri eksik olan firmalara mektuplarını iade edeceklerini aktardı. Belgelerin ayrıntılı olarak incelenmesi için oturumun bugün kapatılacağını kaydeden Akbıyık, yapılan teknik incelemelerin ardından önümüzdeki günlerde firmalara tekrar mali tekliflerin açılması için davetiyelerin gönderileceğini belirtti. İhaleye girmek için 11 yatırımcı şirket şartname almıştı. İstanbul üçüncü köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinde 5 Nisan 2012 olarak belirlenen teklif verme tarihi, 20 Nisan'a ertelenmişti. İhale için ocak ayında şartname alan 18 firmanın hiçbirinden teklif gelmemesi üzerine ihale iptal edilmiş, hükümet gerekirse köprünün milli bütçeyle yapılabileceğini belirtmişti. Projenin etap etap ihale edilmesine karar verilerek, ocak ayı sonunda yayımlanan yeni ihale ilanında, bir önceki ihalenin kapsadığı bağlantı yollarında değişikliğe gidilmiş, ihale üçüncü köprünün de dahil olduğu Odayeri-Paşaköy kesiminin yapım, işletim ve devir işi olarak belirlenmişti. Hükümet ayrıca projeyi üstlenecek sermaye grubunun ödeyeceği kamulaştırma bedellerini kademeli olarak düşürdü. Şirketler kamulaştırma ve müşavirlik bedellerinin tamamından kurtarıldı. 3. köprü projesini üstlenecek firmalara KDV muafiyeti de sağlandı. 135 BİN ARAÇ İÇİN GEÇİŞ GARANTİSİ Proje kapsamında Boğaz'a 3. köprü, 35 kilometrelik bağlantı yolu ve Odayeri-Paşaköy arası 60 kilometre uzunluğundaki otoyol inşa edilecek. İhaleyi kazanan yatırımcıya, yıllık 135 bin araç geçiş güvencesi verilecek. Öte yandan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın ihaleye çıkardığı otoyol ve köprülerin tek paket halinde 25 yıl işletim hakkına ilişkin ihalede son teklif verme tarihi 17 Mayıs'tan 9 Ağustos'a uzatıldı. Köprü ve otoyol projesinde ön yeterlilik başvuru son tarihi 24 Nisan'dan 28 Haziran'a ertelendi. İdare, Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu, Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, Toprakkale-İskenderun Otoyolu, Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu, tek paket halinde 25 yıl süre ile özelleştirecek.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.