MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Türk yumurtası Rusya yolcusu

Avrupa Birliği'ne gıda ithalatı ambargosu kararı alan ve kanatlı ürünlerindeki açığını Türkiye'den gidermek isteyen Rusya'ya yumurta ihracatı bu ay başlayacak.

Yumurta Üreticileri Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya, Rusya'nın AB'ye ambargo uygulamasıyla en yakınındaki Türkiye için bir fırsatın ortaya çıktığını belirtti.

Böyle bir fırsatın ihracatçılar için her zaman pozitif olduğunu ifade eden Konya, pazarında bulunmadıkları bir ülkeye girme şansı yakaladıklarını dile getirdi.

Rusya'nın ambargo kararının ardından bu ülkeye ihracat için görüşmeler yapıp, protokoller imzaladıklarını, diğer ihracat pazarlarında olduğu gibi Rusya için de kalite, belgeleme ve izin alma konularının ön plana çıktığını vurgulayan Konya, şöyle konuştu:

"Yapılan protokollerin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız yumurta üretim tesislerini denetlemeye başladı. Denetlemesi yapılan 15 firmamız ihracat yapılabileceği yönünde Rus hükumetine bildirildi. Eylül ayı itibarıyla Rusya'ya yumurta ihracatı başlayacak. Ülkedeki gıda açığından dolayı enflasyon ve fiyat artışları meydana geldi. Sürekli yazışma yapıyorlar. Hükümetimiz de kalıcı bir pazar oluşturabilmek için daha sağlıklı, kalıntısız, hastalıklardan ari ürünlerin ihraç edilmesi noktasında önlemler alıyor ve denetim yapıyor. İhracat yapabilen 83 firmamız var. Şartları yerine getiren firmalar ihracata başlayacak. Heyecanlıyız, denetimlerin bitmesini bekliyoruz."

İLK HEDEF 150 MİLYON DOLAR İHRACAT
Konya, yıllık 230 milyon dolarlık yumurta ithal eden Rusya'dan 150 milyon dolarlık kota talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Bu kota uygun bulunduğu takdirde geçen yıl 407 milyon dolarlık yumurta ihraç eden ve bu yıl 500 milyon dolar hedefleyen Türkiye için önemli bir rakam elde edeceklerini anlatan Konya, şunları kaydetti:

"Bizler ihracat kabiliyeti kazanmış firmalarız. Bu yıl büyük hedefler koyduk ihracatta. IŞİD dolayısıyla Irak'ta büyük kayıp yaşadık. Bugünlerde biraz normalleşme var. Bölgeye 3 haftadır 250 tır gönderiyoruz. Bundan önce bu rakam yarı yarıyaydı. Bu açığı kapatabilme adına Rusya bizim için büyük bir imkan oldu. Kota talebimizi değerlendirme aşamasındalar. Eylül ayında Moskova'da yapılacak gıda fuarında bu rakam daha da netleşecek. Kayıplara rağmen hedefimiz 500 milyon dolar ihracat ama bunu geçersek de sürpriz olmaz."

'İÇ PİYASAYI ETKİLEMEZ'
Konya, eylül ayında Rusya'ya yapılacak ihracatın iç piyasayı olumsuz etkilemeyeceğine dikkati çekti.

Yumurta sektörü için zaten bu ayın bir harman zamanı olduğunu vurgulayan Konya, "Okulların açılması ve yumurta tüketiminin atmasıyla zaten fiyatlarda küçük de olsa bir artış söz konusu oluyordu. İhracatla piyasada ekstra bir artış ve hareketlenme olmayacağı kanaatindeyim" dedi.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.