MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Fenerbahçe ve Beşiktaşa CAS dopingi

FB ve BJK hisseleri, CAS'ın yürütmeyi durdurma kararının ardından tavan yaptı. Fenerbahçe'deki yüzde 10,54; Beşiktaş'taki yüzde 8,84'lük yükselişle iki şirketin piyasa değeri bir günde toplam 103,7 milyon lira artmış oldu.

Borsa İstanbul'da işlem gören Fenerbahçe ve Beşiktaş hisse senetlerinin günü tavan fiyatla tamamlamasıyla iki şirketin toplam piyasa değeri bir günde 103,7 milyon lira arttı. 

Fenerbahçe Futbol AŞ'den borsaya gönderilen açıklamada "UEFA Tahkim Kurulu'nun, kulübümüzün 2 yıl süreyle UEFA müsabakalarından men yönündeki kararın yürütmesi CAS tarafından durdurulmuştur" denildi.

Açıklamanın gelmesinin ardından hızla yükselişe geçen Fenerbahçe hisseleri birkaç dakika içinde önceki kapanışa göre yüzde 10,54 oranında artarak 30,40 lira fiyat ile tavan oldu. Güne 27,60 liradan başlayan Fenerbahçe hisseleri CAS'ın açıklaması duyurulana kadar 27,50 - 27,70 lira aralığında yatay seyrediyordu.

Fenerbahçe ile ilgili açıklamanın ardından Beşiktaş ile ilgili benzer bir durumun da söz konusu olabileceği beklentileri ile Beşiktaş hisseleri de yükselişe geçti ve günü yüzde 8,84 oranında yükselişle tavan fiyat olan 1,60 liradan tamamladı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş hisseleri UEFA Tahkim Kurulu'nun, UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe'ye verdiği 2+1 yıllık Avrupa kupalarından men cezasını 2 yıla indirmesi ve Beşiktaş'ın 1 yıllık cezasını ise aynen onamasının ardından salı günü sırasıyla yüzde 4,53 ve yüzde 6,28 oranında değer kaybetmişti.

Fenerbahçe Futbol AŞ'nin önceki kapanışa göre 687,5 milyon lira olan piyasa değeri bugün 72,5 milyon lira artarak 760 milyon liraya ulaşırken, Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ'nin dün 352,8 milyon lira olan piyasa değeri ise 31,2 milyon lira artışla 384 milyon lira oldu.

Analistler, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili Avrupa'ya gitmek ile gitmemek arasında şirketin ve kulüplerin gelirleri açısından çok büyük bir fark olduğunu, dolayısıyla CAS'ın vereceği kararın hisse performansı açısından belirleyici olacağını belirtiyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.