MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Faiz koridoru genişledi

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan artırarak yüzde 7,25'e çıkardı. Koridorun alt bandı ve politika faizi değiştirilmedi. Banka, faiz koridorunun üst bandında son artışı 21 Ekim 2011'de yapmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen haftaki faiz artış sinyalinin ardından kritik Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi.

Buna göre, gecelik faiz oranları olan TCMB borçlanma faiz oranı yüzde 3,5'te sabit bırakılırken borç verme faiz oranı yüzde 6,5'ten yüzde 7,25'e çıkarıldı. Alt bant ise yüzde 3,5'te kaldı.

Kurul, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 4,5'te bıraktı.

Ekonomistler, faiz koridorunun üst bandında ortalama 75 baz puan artış bekliyordu.

Merkez Bankası, doların 1,9735 ile rekor kırmasının ardından geçtiğimiz hafta faiz koridorunda artış sinyali vererek piyasaları rahatlatmıştı.

21 AY SONRA KORİDORU GENİŞLETTİ
Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandında son artışı 21 Ekim 2011'de yapmıştı. Banka o gün faizin üst bandını yüzde 9'dan yüzde 12,5'e çıkardı.

Merkez Bankası o tarihten bu yana üst bandı 6 puan düşürdü. Bugünkü karar sonrası üst bantta 21 ay sonra ilk kez genişletmeye gidilmiş oldu.

EK SIKILAŞTIRMA GÜNLERİNDE DÖVİZ SATIMI YOK
Bu arada TCMB, 24 Temmuz 2013 tarihinden itibaren ek parasal sıkılaştırma uygulaması yapılan günlerde, döviz satımı ve bankalara piyasa yapıcısı repo imkanı üzerinden fonlama yapılmayacağını bildirdi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.