MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

FED kritik kararını açıkladı

Amerikan Merkez Bankası FED, aylık 85 milyar doları bulan tahvil alım programının devam edeceğini açıkladı. Ekonomide iyileşme olması durumunda yıl sonundan itibaren alımların azaltılacağı bildirildi.

ABD Merkez Bankası (FED) piyasaların korkuyla beklediği kararını açıkladı.

Açıklamaya göre FED'in aylık 85 milyar doları bulan tahvil satın alma programı devam edecek.

FED Başkanı Ben Bernanke, ekonomide iyileşme olması durumunda tahvil alımlarını yıl sonundan itibaren azaltacaklarını söyledi.

Bu azaltmanın "ölçülü adımlar" şeklinde olabileceğini vurgulayan Bernanke, bu noktada varlık alımlarının azaltılmasının, işsizlik oranlarının yüzde 7'e inmesine kadar süreceğini aktardı. Böylece işsizlik oranları yüzde 7'ye düştüğünde varlık alımlarının sona ereceğinin işaretini vermiş olan Bernanke, bu seviyeye de gelecek yılın ortalarında ulaşılmasını bekliyor.

Bernanke, FED'in varlık alımlarında herhangi bir azaltmaya gidilmesini, "bir sürücünün frene basmak yerine, gaz pedalından yavaş yavaş ayağını çekmesine" benzetti.

İŞSİZLİK YÜKSEK
FED, ABD ekonomisinde orta halli bir iyileşme sürecinin devam ettiğine vurgu yaparken, ülkedeki işsizlik oranının hala yüksek olduğunu söyledi.

Banka, işsizlik istenen seviyeye gelene kadar tahvil satın almaya devam edeceklerinin de altını çizdi.

Yapılan açıklamada, işsizliğin en erken 2014'ün sonunda yüzde 6,5 seviyesine ineceği tahmin edildi.

FED'in teşvik programını sonlandırmak için işsizlik oranında yüzde 6,5 seviyesini kritik eşik olarak gördüğü biliniyor.

YÜZDE 3 BÜYÜME TAHMİNİ
FED yetkilileri ABD ekonomisinin gelecek yıl yüzde 3 ile 3,5 arasında değişen bir oranda büyüyeceğini, 2015'te ise büyüme oranının yüzde 2,9 ile 3,6 olacağını tahmin etti.

FED'in teşvik programını sonlandıracağına yönelik beklentiler borsalarda geçen haftadan bu yana dalgalanma yaşanmasına neden olmuştu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.