MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bütçe ilk 5 ayda 4,3 milyar lira fazla verdi

Merkezi Yönetim Bütçesi geçen ay 4,6 milyar lira, Ocak-Mayıs döneminde ise 4,3 milyar lira fazla verdi.

Maliye Bakanlığı, 2013 yılı Mayıs ayı ve Ocak-Mayıs dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Geçen yılın ilk beş ayında 432 milyon lira açık veren bütçe, bu yıl ise 4,3 milyar lira fazla verdi.

Merkezi Yönetim Bütçesi, Mayıs ayında da 4,6 milyar lira fazla verdi.

Buna göre, bu yıl Mayıs ayında bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 oranında artarak 34,9 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 15,6 oranında artarak 30,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Ocak-Mayıs döneminde ise bütçe gelirleri, 2012'nin aynı dönemine göre yüzde 16,1 oranında artarak 159,5 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 12,7 oranında artarak 155,2 milyar lira oldu.

MALİYE BAKANI'NDAN DEĞERLENDİRME
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 Yılı Mayıs Ayı Bütçe Gerçekleşmeleri'ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ocak-Mayıs döneminde bütçenin 4,3 milyar lira fazla verdiğini belirterek, geçen yılın ilk 5 ayında ise bütçenin 432 milyon lira açık verdiğini hatırlattı.

Yılın ilk 5 ayındaki gerçekleşmelerin, bütçe performansının bu yıl oldukça olumlu seyrettiğini gösterdiğine dikkati çeken Şimşek, bu rakamların yıl sonu hedeflerinin rahatlıkla yakalanabileceğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu performansta bütçe gelirlerindeki olumlu seyir ile faiz ödemelerine aktarılan kaynağın azalmasının etkili olduğunu belirten Şimşek, "Zira 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre bütçe gelirleri yüzde 16,1 (22,2 milyar lira) artmış, faiz harcamaları ise aynı dönemde yüzde 10,7 (2,6 milyar lira) azalmıştır. Bu tablo mali disiplini korumanın önemini ve geçen yıl aldığımız tedbirlerin ne denli yerinde olduğunu göstermektedir" ifadesini kullandı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.