MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Cari açık Ocak ayında 5.6 milyar dolar

Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin hafif üzerinde 5.6 milyar dolar oldu.

İSTANBUL - Cari işlemler açığı yeni yılın ilk ayında yaklaşık 100 milyon dolar azalarak 5.63 milyar dolar olarak gerçekleşti.

CNBC-e anketinde açığın 5.4 milyar dolar olması bekleniyordu.

Merkez Bankası, 2012 için 48.87 milyar dolar olarak açıkladığı cari açık rakamını 46.94 milyar dolara revize etti. Turizm gelirlerindeki güncelleme nedeniyle cari açık rakamında düşüş meydana geldi.

Cari açık 2012'de bir önceki yıla göre 28 milyar 352 milyon dolar azalarak 48 milyar 867 milyon dolara gerilemişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, turizm istatistikleri metodolojisinin güncellemesinin ardından revize edilen verilere göre turizm gelirlerinin 2012'de 5.91 milyar dolar artışla 29.35 milyar dolar olduğunu, revizyonun 2012 cari açığını 2.2 milyar dolar aşağı çekeceğini söylemişti.

ÇAĞLAYAN: 26 AYIN EN DÜŞÜĞÜ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığın bu yıl Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan 60.7 milyar dolarlık tahminin altında kalacağını söyledi.

Çağlayan verilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada "Yıllıklandırılmış cari açık son 26 ayın en düşük seviyesinde. Gelecek aylardan itibaren bir dengelenme başlayacaktır. Bu yıl da OVP'de yer alan 60.7 milyar dolar cari açık tahmininin altında kalacağız" dedi ve ekledi:

"Hizmet gelirlerimizde yapılan revizyonla daha iyi cari açık rakamları göreceğiz. 2012 ihracatımız 44.2 milyar dolara çıktı. Bu revizyon ile açık 46.9 milyar dolara düştü. GSYH'ye oran yüzde 6'nın altına inecek. Nisan başında göreceğiz."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.