MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bütçe Şubat ayında 1.4 milyar lira açık verdi

Şubat ayında bütçe açığı 1.45 milyar TL oldu. İki aylık dönemde bütçe 4.5 milyar lira fazla verdi.

ANKARA - Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, Şubat ayında bütçe açığı 1.45 milyar lira oldu. Geçen yıl Şubat ayında bütçe açığı 2.6 milyar lira olmuştu.

Bakanlığın 'Aylık Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu'na göre geçen sene Şubat ayında 6 milyar lira olan faiz dışı fazla da bu yıl Şubat ayında 3.55 milyar lira olarak gerçekleşti.

Şubat ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.1 oranında artarak 32.5 milyar lira olurken, bütçe giderleri ise yüzde 12.6 oranında artarak 33.9 milyar lira olarak gerçekleşti.

İKİ AYDA 4.5 MİLYAR LİRALIK FAZLA
Ocak-Şubat döneminde bütçe 4.5 milyar lira fazla verdi. Ocak-Şubat döneminde bütçe gelirleri 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 24.8 oranında artarak 69.4 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 14.8 oranında artarak 64.9 milyar lira oldu.

ŞİMŞEK: FAİZ DIŞI GELİRLERİ MERCEK ALTINA ALACAĞIZ
Bütçe rakamlarını değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, güçlü bütçe performansında özelleştirme ve vergi gelirlerindeki artışın; faiz giderlerindeki düşüşün etkili olduğunu belirtti.

Şimşek, "Faiz dışı giderler ilk 2 ayda yüksek seyretti; bu artışı mercek altına alacağız; harcamaların Orta Vadeli Program hedefinden sapmasına izin vermeyeceğiz. Bütçe gerçekleşme rakamları bütçeye ilişkin olumlu trendin geçen ay olduğu gibi Şubat ayında da devam ettiğini göstermekte. Bütçedeki trend yıl sonu hedeflerimizi kolaylıkla yakalayabileceğimizi gösteriyor" görüşünü dile getirdi.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.