MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yılın en yüksek enflasyonu

Ekim ayında enflasyon beklentileri aşarak aylık bazda son bir yılın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise yüzde 7,71'e geriledi.

TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Aylık bazda yüksek çıkan enflasyon yıllık bazda düşüş gösterdi.

Enflasyon Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,80 artış kaydetti. Aylık bazda enflasyon böyle son bir yılın en yüksek düzeyinde gerçekleşti.

CNBC-e anketine katılan 17 ekonomist Ekim’de ortalama yüzde 1,34 TÜFE bekliyordu.

Yıllık bazda ise enflasyon düşüş kaydederek yüzde 7,71'e geriledi. Eylül'de yıllık bazda enflasyon yüzde 7,80 seviyesindeydi.

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,8'e yükseltmişti. Çekirdek enflasyon yerine açıklanan enerji, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ve tütün ürünler ile altın hariç enflasyon yüzde 7,49 oldu.

AYLIK EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİM VE AYAKKABIDA

Aylık en yüksek artış yüzde 9,56 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2013 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3,91, ev eşyasında yüzde 1,58, lokanta ve otellerde yüzde 0,94, eğlence ve kültürde yüzde 0,62 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0,73 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2013 yılı Ekim ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise yüzde 0,41 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

YILLIK BAZDA EN ÇOK ALKOLLÜ İÇKİLER ARTTI
Yıllık en yüksek artış yüzde 14,30 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içecekler (yüzde 11,13), eğitim (yüzde 10,14), lokanta ve oteller (yüzde 9,42), giyim ve ayakkabı (yüzde 9,12) artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

EKİM'DE FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜRÜN DOMATES OLDU
Ekim ayında yüzde 62,29 ile fiyatı en çok artan ürün domates oldu.

Geçtiğimiz ay fiyatı en çok artan ikinci ürün ise yüzde 37,35'lik artışla kabak oldu. En çok zamlanan üçüncü ürün yüzde 37,26 ile sivri biber olurken erkek kazağı yüzde 31,6'lık artışla dördüncü sıraya yer aldı. Fiyatı en çok artan beşinci ürün ise yüzde 30,63 artışla kadın kabanı oldu.

EN ÇOK TUR FİYATLARI DÜŞTÜ
Fiyatları en çok gerileyen ürünlerin başında yüzde 22,68'lik düşüşle 'yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar' yer aldı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.