MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Beş aylık dış açık 42 milyar dolar

Türkiye'nin beş aylık dış ticaret açığı yüzde 16,9 artışla 41,96 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Buna göre Türkiye'nin dış ticaret açığı Ocak-Mayıs döneminde yıllık bazda yüzde 16,9 artışla 41,96 milyar dolar oldu.

Mayıs ayında ise yüzde 14,8 artan dış ticaret açığı 9,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklenti açığın 10,4 milyar olması yönündeydi.

AB'YE İHRACAT YÜZDE 8,9 ARTTI
Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı 2012 Mayıs ayında yüzde 36,3 iken, 2013 Mayıs ayında yüzde 39’a yükseldi. AB’ye yapılan ihracat, 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 8,9 artarak 5 187 milyon dolar olarak gerçekleşti.

EN FAZLA İHRACAT ALMANYA'YA
Almanya, 2013 Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke oldu.

Bu ülkeye yapılan ihracat 2012 yılı Mayıs ayına göre yüzde 2,9 artarak 1,1 milyar dolar olurken, Almanya’yı sırasıyla Irak (1 milyar dolar), İngiltere (686 milyon dolar) ve İtalya (577 milyon dolar) takip etti.

İTHALATTA ÇİN İLK SIRADA
Çin ithalatta ilk sırada yer aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 artarak 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çin’i sırasıyla Almanya (2,1 milyar dolar), Rusya Federasyonu (1,7 milyar dolar) ve İsviçre (1,4 milyar dolar) izledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.