MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın yatırımında gelecek karanlık mı?

Uzmanlar son üç yılın en düşük seviyesinden işlem gören altının uzun vadeli satış dönemine girdiğini söylerken, yatırımcılara değerli metaldeki pozisyonlarını kapatma tavsiyesinde bulunuyor.

CNBC’ye konuşan emtia uzmanları altında uzun vadeli satış dönemine girildiğini bu yüzden yatırımcıların altın pozisyonlarını kapatmanın yollarını araması gerektiğini ifade etti.

Finans piyasaları uzmanı ve "The Gartman Letter" blogunun yazarı Dennis Gartman, "Altında uzun vadeli bir satış dönemine girildi. Eğer bugün altın alırsanız, size çok bir kazanç getirmesini beklemeyin. Eğer elinizde altın varsa ve altın fiyatlarında ralli yaşanırsa, hemen elinizden çıkarın" dedi.

Altın Çarşamba günkü işlemlerde yüzde 4 değer kaybederek, 1,221.80 dolar seviyesine geriledi. Altının ons fiyatının düşüşünde, ABD’li fonların pozisyonlarını kapatması etkili oldu.

Altının onsu, 2013’ün ikinci yarısında yüzde 23 değer kaybetti ve ikinci çeyreği rekor bir değer kaybıyla kapatma yolunda hızla ilerliyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.