MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Başçı: Enflasyonun yarısı kur kaynaklı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Enflasyonun yarısına yakını döviz kuru geçişkenliğinden kaynaklandı" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Londra’daki sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Enflasyon Haziran ayında yükselecek, sonrasında düşecek. Adımlarımızın yeterli olacağını düşünüyoruz. İleride ilave adım atmaktan çekinmeyiz. Ama şu anda yeterli olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

'ENFLASYONUN YARISI KUR KAYNAKLI'

Başçı, “Enflasyonun yarısının kurdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla orada Türk Lirası'nın istikrar kazanması, denge sağlayacaktır” dedi.

Para politikasında sıkı duruşun sürdüğünü ifade eden Başçı, "Bu sıkılığın enflasyonda yukarı yönlü risklere yeteceğini düşünüyoruz, gerekirse ilave adım atmaktan çekinmeyiz" şeklinde konuştu.

'ANALİSTLERDEN DAHA İYİMSERİZ'
Başçı büyüme konusunda analistlerden daha iyimser olduklarını ve verilerin kendilerini teyit ettiğini ifade etti. Başçı ilk çeyrekte büyümenin yüzde 4'ün biraz altında olacağını öngördü.

'BELİRSİZLİK GEÇTİ'
Başçı, yerel seçimler sonrasında piyasalardaki belirsizliğin sona erdiğine işaret ettiğini ve sermaye akışlarının hızlandığını kaydetti. Başçı cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik, "Seçimin ekonomik etkisi olursa devreye girip yapabileceklerimizi değerlendiririz ancak siyasi konularda yorum yapmıyoruz" dedi.

'MANEVRA ALANIMIZ VAR'
Merkez Bankası Başkanı, Londra'daki toplantıyla ilgili olarak, "Şu aşamada büyümeye yönelik neler yapılabileceği soruluyor. Daha çok sorulan soru büyümeyle ilişkin olarak kullanabileceğimiz birçok manevra alanımız var" dedi.

'TÜRKİYE'NİN PROBLEMLERİ ENFLASYON VE DIŞ DENGE'
"Türkiye'nin problemleri enflasyon ve dış denge" şeklinde konuşan Başçı, "İki sorun açısından da tüketici kredilerindeki yavaşlamayı olumlu karşılıyoruz. Türkiye adım adım dengeli büyüme yoluna giriyor" dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.