MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altından uyarı işaretleri

Reuters'ın analizine göre, altındaki düşüş küresel ekonomi için uyarı işaretleri gönderiyor.

Altın fiyatlarında son bir haftada görülen düşüş, küresel ekonomideki durum konusunda ciddi uyarı işaretleri gönderiyor.

Bazı büyük yatırımcılar petrol ve metal fiyatlarındaki kayıplarla birilikte altındaki düşüşün, ABD Merkez Bankası (Fed) ve diğer merkez bankalarının sisteme aktardıkları büyük tutarlardaki paraya rağmen talebi güçlendirmeyi başaramadıklarını yansıttığı görüşünde.

Altındaki hareketlerin ekonomi ve piyasalardaki yaşanabilecek olası büyük bir şokun çıkış noktası olabileceğini düşünenler de var.

Long-Term Capital Management hedge fonunun 1998'deki çöküşü ve bundan tam 10 yıl sonraya denk gelen küresel finans krizi, çıkabileceği düşünülen şoklara örnek gösteriliyor. Sözü edilen her iki olayın öncesinde de altında sert düşüşler yaşanmıştı.

Toplam 2 trilyon dolarlık varlığı yöneten PIMCO'nun CEO'larından Muhammed El-Erian, "Altın ve emtiadaki zayıflık küresel büyümeyle ilgili olarak endişeye işaret ediyor. Emtia büyümeye ilişkin işaretleri bir süredir gönderiyordu, şimdi ise bunu daha yüksek sesli olarak yapıyor" dedi.

KÜRESEL EKONOMİ CANLANMAKTAN UZAK
Güvenli liman olarak görülen devlet tahvillerine yönelme, ABD Hazine tahvillerinin getirisinin dört ayın en düşük seviyesine yaklaşmasına neden oldu ve bu da küresel ekonominin canlanmaktan uzak olduğunun başka bir işareti.

Hazine tahvilleri ekonominin zayıf veya istikrarsız olduğu dönemlerde sığınak olarak görülüyor.

ABD'nin yeniden resesyona girebileceği olasılığından söz edenler bile bulunuyor, ancak bu küçük bir azınlığın görüşü.

ENDİŞELER FED İÇİNDE SES GETİRİYOR
Büyüme oranlarının yavaşlamasına ilişkin endişeler Fed içinde de ses getiriyor. Bankanın bazı yetkilileri son dönemde enflasyondaki yavaşlama konusundaki kaygılarını dile getirdiler.

ABD'de hafta başında açıklanan veriye göre, tüketici fiyatları endeksi Mart'ta değişim beklenmemesine karşılık yüzde 0.2 geriledi. Enerji ve gıda fiyatlarındaki değişimleri içermeyen çekirdek endeks ise yüzde 0.1 ile beklentilerin altında yükseldi.

Reuters anketine katılan analistler, tüketici fiyatlarının değişim kaydetmemesini, çekirdek endeksin yüzde 0.2 yükselmesini bekliyorlardı.

ÜÇ YILDA YÜZDE 52 ARTTI
Diğer taraftan fiyatların 12 yıldır arttığı ve son üç yılda yüzde 52 değer kazanan altında düzeltme de bekleniyordu.

Northern Trust Global Investments baş yatırım stratejisti Jim McDonald, "Bu seviyelerde bile altın cazip değil. Yükseliş piyasasının sona erdiği düşünülüyor" dedi. Kurum Mart başında müşterilerine altında pozisyon almaya son verme çağrısında bulunmuştu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.