MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altındaki çöküşün 4 nedeni

ABD’li banka Morgan Stanley, altının onsunda yaşanan büyük değer kaybını dört nedene bağladı.

Bundan bir yıl önce altın fiyatlarının 2013 sonunda 2175 dolara çıkacağını tahmin eden ABD’li Morgan Stanley bankası, hafta başından bu yana yaşanan değer kaybının ardından bu durumu dört ana nedene bağladı.

Buna göre altının ons fiyatındaki düşüşün ana nedenleri:

1. Küresel piyasalarda yaşanan panik

2. Varlık yönetim şirketlerinin ellerindeki altınları satmaları

3. Yine varlık yönetim firmalarına gelen stop-loss yani zararı telafi etmek amacıyla yapılan satışlar

4. 12 Nisan itibariyle piyasalarda başlayan açığa satışlar

Banka bir yıl öncesinde altın fiyatlarında yükseliş yaşanacağını öngörmüştü.

Buna göre altın, varlık yönetim şirketlerinin taleplerinin artması, gelişmekte olan ülkelerden alımların artması, altın satan fonların geri alımlarını artırması ve düşük arzdan dolayı yükselecekti.

Ve 2013'te 2000 doları geçecekti.

Şimdi Morgan Stanley 2013 tahminini 1403 dolara çekti.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.