MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın devleri 169 milyar dolar eridi

Altın fiyatlarındaki düşüş, dünyanın en büyük iki altın üreticisine pahalıya patladı.

Altın fiyatlarında son dönemde yaşanan sert düşüş altın üreticilerinin dev zarara uğramasına neden oldu.

Dünyanın iki büyük altın üreticisi olan Barrick Gold Corp. ve Newmont Mining Corp'un piyasa değeri 2011'den bu yana toplamda 169 milyar dolar eridi.

Altın fiyatları toparlanmaya çalışsa da, bu zararın kısa zamanda geri verilmesi zor gözüküyor.

Altın fiyatları 1380 dolarla bir ons (31 gr) altının üretim maliyeti olan 1200 dolara daha da yaklaştı. Fiyatların 1200 dolara doğru çekilmesi, birçok altın üreticisi için yolun sonu anlamına gelebilir.

Altın fiyatları 15 Nisan'da yüzde 9.3 düşerek Mart 1980'den beri en büyük günlük düşüşünü yaşamıştı.

O günden sonra toparlanmaya çalışan altının onsu 1380 sınırında işlem görmeye devam ediyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.