MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

1,5 trilyon dolarlık fon, İstanbulda buluştu

''İstanbul Yatırım Derneği'' ile ''Ortadoğu Ekonomi Platformu'' işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ve 2 gün sürecek olan ''Uluslararası Yatırım Zirvesi'' İstanbul Zorlu Center'da başladı.

   ''Uluslararası Yatırım Zirvesi"; Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanında karar verici yatırımcıları ağırladı.Toplam 1,5 trilyon dolarlık Körfez yatırım fonlarını yöneten katılımcılar; iki gün süren zirvede, Türkiye'ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin ve fonların yöneticileri ve Türkiye hükümetinin üst düzey temsilcileri ile görüşme, fikir alışverişinde bulunma ve Türkiye'deki fırsatları değerlendirme imkanı buldular.

   Uluslararası Yatırım Zirvesi'nin Başkanı Haşim Süngü, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Körfez fonlarının Türkiye ekonomisine ilgisinin çok geniş kapsamlı olduğunu vurgulayarak, "Hemen hemen her sektörle ilgilendiklerini, bilgi talep ettiklerini söyleyebilirim. Ancak daha ayrıntılı bir gözle bakarsak büyük oranda 'Enerji', 'Gayrimenkul' ve 'Teknoloji' sektörlerini çok yakından izledikleri görülüyor. Biz de zirveyi bu üç ana başlığa odaklanan özel oturumla zenginleştirdik" dedi.

   Zirvenin organizatörlerinden İstanbul Yatırım Derneği'nin Başkanı Mehmet Ulusoy ise konuşmasında, amaçlarının, Türkiye'nin ve İstanbul'un küresel bir yatırım merkezi haline gelmesine katkı sağlamak olduğuna dikkat çekerek, "İstanbul'un cazibesini herkese göstermek, yeni yatırımların yolunu açmak istiyoruz" dedi ve ekledi: "Geçen yılın ardından bu sene de geniş katılımla hem İstanbul'un hem de Türkiye'nin yatırımcılar açısından cazibesini gözler önüne serdik."

   Ortadoğu Ekonomi Platformu Başkanı Erdin Özel de konuşmasında, "Türkiye güçlü ve istikrarlı ekonomik yapısı tüm dünyada takdir edilen siyasi duruşu ile yatırımcılar için cazibe merkezi olmuş ve yatırımların güvenli limanı haline gelmiştir" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "2015 yılı yatırım yılı olacaktır. Önümüzdeki günlere körfez menşeili fonlar ülkemizde büyük yatırımlara imza atacaklardır. Çünkü bu zirve sayesinde Türkiye'deki çok geniş yatırım fırsatlarını en yetkili, en deneyimli isimlerden öğrenme, inceleme fırsatı buldular."

"Enerji", "Gayrimenkul", "Teknoloji" ana başlıkları altında gerçekleştirilen zirvede "Küresel Yatırım", "Mega Projeler ve Yatırım Fırsatları", "Türkiye'de Enerji Fırsatları ve Süreç", ''Yeni Nesil Teknolojiler'', ''Körfez yatırımları'', ''Gayrimenkul Yatırım Fırsatları'' ve ''Körfez Sermayesinin Türkiye'ye Bakışı'' başlıkları altında özel oturumlar gerçekleştirildi. Ayrıca Körfez yatırımcıları; hükümet yetkilileri ve Türkiye'ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin yöneticileri ile "ikili görüşmeler" yapma fırsatı buldular.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.