MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Reis Gıda'dan sarımsağa 1.5 milyon dolar

Reis Gıda'nın Taşköprü ilçesinde bulunan sarımsak tesislerine 1,5 milyon dolarlık yeni yatırım yapılacağı bildirildi.

Reis Gıda Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis, 2000 yılında 1,5 milyon dolarlık yatırımla Taşköprü'ye sarımsak entegre tesislerini kurduklarını hatırlatarak, bu tesislerde yılda 2 bin ton sarımsak işleme kapasitelerinin bulunduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde taşınacakları 5 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikalarında kapasiteyi 3 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Reis, yeni fabrikalarında 1,5 milyon dolarlık yatırımla sarımsak tozu, granürü ve fleksiyle birlikte sarımsak yağı projesini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Reis, özellikle sarımsak yağı pazarından ciddi bir pay almaları durumunda çiftçinin ürününün ciddi anlamda değerleneceğini vurgulayarak, kalibresi düşük ürünleri dahi pazarlama şansı elde edeceklerini belirtti. Yeni tesiste 3 adet soğuk hava deposu, 60 tonluk kantar ile 2 adet daha soyma makinesinin kurulacağını aktaran Reis, 29 olan çalışan sayılarını bu yıl içinde 70'e, 2013 yılında ise 120 kişiye çıkarmayı düşündüklerini kaydetti. “Sözleşmeli ekimi başlatacağız” İlçede önümüzdeki yıldan itibaren sarımsak üretiminde sözleşmeli ekimi başlatacaklarını vurgulayan Orhan Reis, Taşköprü sarımsağının dünyanın en kaliteli ve en aroması yüksek sarımsağı olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Kendi ürünlerinin, ünlü bir marketin 33 ülkede yapmış olduğu bir ankette 2011 yılının en yenilikçi ve en başarılı, inovatif ürünü seçildiğini belirten Reis, “Bu, Reis Gıda'nın başarısı kadar, kaliteli ürünleri üreten çiftçimizin de başarısıdır” dedi. Taşköprü'de geçtiğimiz yıllarda kendir fabrikasının kapanması nedeniyle, kendir üretiminden vazgeçildiğini, şimdi ise şeker pancarının özelleştirilmesi ihtimali nedeniyle, şeker pancarı ekiminden vazgeçilme riskinin olduğunu vurgulayan Reis, ilçenin zor bir süreçten geçtiğini ifade etti. Reis, Taşköprü çiftçisinin çalışkan olduğunu fakat daha fazla üretmesi gerektiğinin altını çizerek, “Reis Gıda olarak bakliyat üretimini de Taşköprü'ye kazandırmayı hedefliyoruz. Bu sayede üretim yapan 2 bin 500 çiftçiyi, 5 bine çıkartmayı, köylerdeki göçü önleyerek, çiftçinin topraklarını daha verimli kullanmasını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.