MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararlarını açıkladı. Karara göre politika faizi olan haftalık repo faizini 0,75 puan (75 baz puan) düşürerek yüzde 8,75'e çekti. Piyasalarda beklenti indirimin 0.5 puan olacağı yönündeydi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu günlerdir beklenen faiz kararını açıkladı. Karara göre politika faizi olan haftalık repo faizini 0,75 puan düşürerek yüzde 8,75'e çekti. Faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranı yüzde 12 borçlanma faiz oranını ise yüzde 8'de bıraktı.

Ekonomistler ve uzmanlar ağırlıklı olarak Merkez Bankası'ndan 0.5 puanlık (50 baz puanlık) indirim bekliyorlardı. Böylece Merkez Bankası uzmanların beklentilerinin 25 baz puan üzerinde indirim yapmış oldu.

Merkez Bankası Nisan ayında haftalık repo faiz oranını 0.5 puanlık indirimle yüzde 9.5'e çekmişti. Ancak bu indirim özellikle Başbakan Erdoğan tarafından çok sert
eleştirilmişti. Erdoğan Köln gezisi sonrası "Yüksek faizi, yüksek enflasyonun sebebi olarak görüyorum. Benim bu noktadaki anlayışım bu. Yani faiz-enflasyon ilişkisinde faiz sebeptir, enflasyon ise neticedir. Ve bunlar doğru orantılıdır... Sizin faiz politikanız yanlış. Olayı kura bağlamak bana göre çok daha yanlış" diye konuşmuştu.

Merkez Bankası Nisan ayında marjinal fonlama oranını yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştu.

DOLAR HAFİF DÜŞTÜ, BORSA YÜKSELDİ

Kararın ardından ilk anda dolarda düşüş gerçekleşerek dolar 2.1280 TL'ye geriledi. Bono faizlerinde ise değişiklik olmadı. BIST 100 ise ikinci seansa yüzde 0,88 günlük kazanç ile 80 bin 22 puana yükseldi.

Karar öncesi dolar 2.1320 seviyesindeyken, borsa yüzde 0,72 primle 79 bin 900'ten ilk seansı kapamıştı. Gösterge bono faizi ise yüzde 8,38 seviyesindeydi. 

"ÜST BANTTA İNDİRİM YAPMAMASI ÖNEMLİ"
ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut politika faizinin yüzde 8,75'e düşmesine rağmen faiz koridorunun üst bandının yüzde 12 olarak bırakılmasının önemli olduğunu belirtti. Karabulut" Merkez Bankası'nın alt bandı yüzde 8 üst bandı ise yüzde 12'de tutması önemli. Aslında Merkez Bankası çok istemeyerek de faizi indirmiş olsa da üst bandı indirmeyerek önündeki riskleri gördü. İşlerin tersine dönmesi halinde piyasayı yüzde 12'ye doğru sıkıştırabilir. Bize göre şu ortamda faiz indirimi hem jeopolitik, ABD faiz artırım beklentisi hem de enflasyon tarafında aşağı eğilim görmeden yapılması riskliydi. Asıl Merkez Bankasının faiz indirmedeki isteksizliğinin ana delili üst banttaki indirimdeki tereddütte gizlidir" diye konuştu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.