MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İhracatta ABnin payı yüzde 38e geriledi

Türkiye'den yapılan ihracatta AB'nin payının, ekonomik kriz nedeniyle yüzde 47'den 38'e düştüğü bildirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye, Eylül-Ocak 2011 döneminde AB üyesi ülkelere 47 milyar 65 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakam 2012 yılının aynı döneminde yüzde 9,4'lük düşüşle 42 milyar 641 milyon dolara geriledi.

Böylece, AB ülkelerinin 2011 yılında yüzde 47 olan ihracat payı yüzde 38'e geriledi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nin ihracatında ise AB ülkelerinin payı yüzde 1 geriledi.

EİB üyeleri, 2011 yılının 9 aylık döneminde Avrupa Birliği üyesi ülkelere 4 milyar 79 milyon dolarlık dış satım yaparken, bu rakam 2012 yılının aynı döneminde 3 milyar 964 milyon dolar olarak gerçekleşti. Egeli ihracatçıların toplam ihracatında AB'nin payı yüzde 48'den 47'ye indi.

EİB üyesi ihracatçılar, 2012 yılının Ocak-Eylül döneminde 27 AB ülkesinden 17 tanesine ihracatlarını arttırırken, 10 ülkeye yaptıkları ihracatta 2011 yılı performansının gerisinde kaldı.

Almanya, Ocak-Eylül 2012 döneminde 842 milyon 227 bin dolarlık ihracatla EİB üyelerinin en fazla ihracat yaptığı ülke olma konumunu sürdürdü.

İngiltere'ye yapılan ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yatay bir seyir izledi ve 597 milyon 86 bin dolar oldu. İngiltere'yi 443 milyon 639 bin dolarlık ihracatla İtalya, 382 milyon 808 bin dolarlık ihracatla Hollanda izledi.

Hollanda'ya yapılan ihracat yüzde 24 artış gösterirken bu ülke en fazla ihracat yapılan AB ülkeleri sıralamasında 6. sıradan, 4. sıraya yükseldi.

EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Egeli ihracatçıların Avrupa ülkeleriyle dededen toruna geçen yüzyıllardır devam eden kuvvetli bağları olduğunu, o nedenle Ege Bölgesi'nden AB'ye yapılan ihracatın geldiği seviyede tutunmasının tesadüf olmadığını belirtti.

Avrupa Birliği'ndeki ekonomik krizin ilelebet sürmeyeceğine dikkati çeken Türkmenoğlu, açıklamada, "Avrupa Birliği'ne coğrafi yakınlığımız var, yüzyıllardır devam eden ticari ilişkilerimiz nedeniyle büyük bir müşteri portföyümüz var, birçok ekonomik kriz yaşadık ama Avrupalı müşterilerimizle ticaretimizi sonlandırmadık. Bu ekonomik kriz sürecinde de, sonrasında da AB'ye ihracatımız sürecek. Ancak, bu süreçte yeni pazarlar ve yeni ürünler konusunda çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.