MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Faber: Altında dalgalanmaya hazır olun

Ünlü yatırımcı Marc Faber'den altın yatırımcılarına "Dalgalanmaya hazır olun" uyarısı geldi.

"The Gloom, Boom and Doom Report" Yayıncısı ve Editörü yatırımcı Marc Faber, CNBC-e'de Piyasa Ekranı programında Zeynep Erataman'ın sorularını yanıtladı.

Altın fiyatlarındaki sert düşüşü değerlendiren Faber, "Yatırımcılar altında dalgalanmaya hazır olmalı, çünkü kaynağı merkez bankaları" dedi.

Faber, "Altın 2011'den bu yana yüzde 29 düştü ama daha önce yüzde 82 prim yapmıştı" diyerek altının şu an aşırı değerli olduğunu söyledi.

Altının daha ne kadar düşebileceği hakkında bir fikri olmadığını dile getiren Faber, "Altın bir düzeltme içinde. Uzun vadeli düzeltme normaldir. Altın yatırımcısı uzun vadede kayıpta değil" dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.