MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Erciyes’in eteklerine 15 milyon $’lık yatırım

Filli Boya, Fawori, Alsecco ve Alligator markalarıyla tanınan boya sektörünün önde gelen firmalarından Betek’in Kayseri’deki 104 bin metrekarelik fabrikası, Enerji Bakanı Taner Yıldız i

Betek, 152 bin metrekarelik Gebze ve 11 bin metrekarelik Mısır’daki tesislerden sonra Kayseri fabrikasıyla da yılda 36 milyon metrekarelik ısı yalıtım sistemleri üretecek. Yıldız, ”Hükümetlerin dünya üzerinde enerji konusundaki politikaları böyle devam ederse 2050 yılında dünyanın ısısı 6.5 derece artacak. Tasarruf etmek, israfı önlemek, yeni enerji kaynakları bulmak zorundayız” dedi. Bayraktar da, “Dünya artık, enerji tasarrufuna önem vererek, çevrenin kirlenmemesine çalışıyor. Enerji ve ısı yalıtımı yapmak, yeni enerji kaynakları bulmak birinci görevimiz olmalıdır” diye konuştu. Betek Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar, “Sektörde lider olmanın sorumluluğunu fazlasıyla üstlendik. Türkiye için hayaller kurduk. Bugün 3’üncü fabrikayı açıyoruz. Rehavete kapılmıyoruz” dedi. Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu ısı yalıtım işine girdikleri 2003 yılından bu yana 380 bin haneye ısı yalıtımı yapılmasını sağladıklarını anlattı. 1191 çalışanı olan Betek, yeni fabrikasıyla 8 bin ek istihdam hedefliyor. Fabrika için 15 milyon dolar yatırım yapıldı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.