MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Ekim enflasyonu açıklandı

Enflasyon ekimde TÜFE'de yüzde 1,44'le beklentilerin altında arttı. Yıllık TÜFE yüzde 7,16'ya geriledi.

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, TÜFE ekim ayında yüzde 1,44 arttı. TÜFE'de yüzde 1,62 artış bekleniyordu. Ekim enflasyonu son 10 yılın en düşük ekim ayı rakamı olarak kayıtlara geçti

Yıllık bazda TÜFE yüzde 7,16'ya geriledi. Böylece yıllık enflasyon 4 ayın en düşük seviyesine indi.

Yurtiçi ÜFE ekimde yüzde 0,84 artarken, yıllık bazda yüzde 2,84 olarak gerçekleşti.

ÇEKİRDEK ENFLASYON YÜZDE 7,04

Çekirdek enflasyon yerine açıklanan özel kapsamlı TÜFE göstergeleri yüzde 7,04 artış kaydetti.

AYLIKTA EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİM VE AYAKKABIDA

TÜFE'de aylık en yüksek artış yüzde 10,43 ile giyim ve ayakkabı grubunda görüldü. Ulaştırmada yüzde 2, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,76, lokanta ve otellerde yüzde 0,70 ve ev eşyasında yüzde 0,59 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1,03 ile eğlence ve kültür oldu. Konutta yüzde 0,24, haberleşmede yüzde 0,06 ve alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,01 düşüş gerçekleşti.

BİR YILIN LİDERİ AÇIK ARA ALKOL VE TÜTÜN

Yıllık bazda bakıldığında en fazla artış yüzde 22,61 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Onu yüzde 9,58 ile eğitim, yüzde 9,39 ile sağlık, yüzde 9,34 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 8,34 ile lokanta ve oteller izledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.